Moravskoslezský kraj má svého koronera

Ostrava - Moravskoslezský kraj má od dnešního dne krajského koronera. Ohledání těl bude na základě konkurzu nepřetržitě zajišťovat tým koronerů Městské nemocnice Ostrava pod vedením jejího bývalého ředitele Tomáše Nykla. Od ledna má tuto službu také Karlovarský kraj, od dnešního dne i Plzeňský kraj.

„Hlavními důvody, proč jsme o zavedení této v Česku zatím výjimečné služby usilovali, je klesající ochota praktických lékařů vykonávat za současných finančních podmínek ohledání v rámci lékařské pohotovostní služby,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek z ČSSD. Dodal, že z toho vyplývaly stížnosti policistů, případně pozůstalých, kteří museli čekat i několik hodin na příjezd lékaře, který provedl ohledání a napsal zprávu o příčině smrti. Až poté mohla tělo převzít pohřební služba. „V těchto případech bude nyní možné zajistit ohledání krajským koronerem. Pozůstalí by měli být ušetřeni mnohdy těžkých a nepříjemných situací, které z toho vyplývaly,“ vysvětloval Martinek.

Koroneři se budou střídat ve službách. Jezdit budou služebním autem s nápisem Koroner. Pozůstalí mohou koronera kontaktovat na číslech 596 612 111 a 596 618 861, případně na lince 112. „Jsme na začátku a je to obrovská výzva. Očekáváme, že tato služba přinese zlepšení komfortu spolupráce mezi pohotovostí, policií a pozůstalými,“ uvedl Tomáš Nykel, šéf Lékařské pohotovostní služby městské nemocnice.

Podle informací Miroslavy Chlebounové z hejtmanství bude městská nemocnice zajišťovat službu krajského koronera zatím do konce letošního roku. Na podzim chce kraj vyhlásit výběrové řízení na další období. Roční náklady odhaduje asi na čtyři miliony korun.

V Karlovarském kraji funguje koroner od letošního ledna. Tamní náměstek hejtmana pro zdravotnictví Miloslav Čermák na jaře shrnul, že díky této funkci se usnadnila práce záchranářů a odpadlo jim mnohé čekání na lékaře odvolané k zachraňování živých. Karlovarský koroner zatím funguje denně od půl čtvrté odpoledne do sedmi ráno. Jinak zemřelé ohledávají lékaři záchranné služby.

Tomáš Nykel a případ stíhaného lobbisty

Tomáš Nykel byl donedávna ředitelem Městské nemocnice Ostrava. Radní ho odvolali poté, co vyšlo najevo, že udržoval nezvykle časté kontakty s lobbistou Martinem Dědicem. Policie muže stíhá kvůli podezření z ovlivňování veřejných zakázek prostřednictvím politiků či manažerů městských firem a přijímání mnohamiliónových úplatků. Podle policistů Dědic ovlivnil i zakázky městské nemocnice. Nykel popřel, že by se nechal nějak manipulovat. Ještě častější kontakty s obviněným měla podle policie náměstkyně primátora Ostravy pro zdravotnictví Simona Piperková z ČSSD nebo její stranický kolega a hejtman Miroslav Novák.