Tři cestovatelky nadchl Nepál. Pomáhají chudým dětem z podhůří Annapuren

Ostrava - Nezisková organizace Shanti pomáhá nejchudším dětem a jejich rodinám ve vesnické komunitě Pancha Kochi v Nepálu. Shanti založily tři mladé ženy z Moravskoslezského kraje poté, co společně procestovaly Indii a Nepál. Teď už tři roky shánějí peníze a jinou pomoc pro školu pro chudé.

Tři kamarádky se v roce 2011 vydaly poznávat jiné kultury a vyzkoušet si, jak obstojí v náročných podmínkách Nepálu. Už tehdy pomáhaly v sirotčinci, seznámily se s komunitou tibetských uprchlíků v nepálské Pokhaře a podobně. Jejich zážitky byly tak silné, že se tam musely vrátit. Ne jako turistky, ale s nabídkou pomoci.

„Ty země nás obrovsky inspirovaly, především lidé, kteří tam žijí, nás naučili spoustě věcem. Proto jsme se rozhodly, že bychom se jim za to měly nějak odvděčit,“ líčila Šárka Starobová, která je jinak učitelkou francouzštiny.

Děti z Pancha Kochi v Nepálu
Zdroj: Shanti

Svůj záměr vtělily do školy pro nejchudší děti z vesnické komunity Pancha Kochi v podhůří masívu Annapuren. Tamní děti pocházejí většinou z rozpadlých rodin a nemají ani nejzákladnější životní potřeby. Šárka Starobová a její kamarádky shánějí pro školu sponzory, pořádají benefiční akce. Společně s dalšími dobrovolníky pořizují z výtěžků různé věci. „Nakupujeme školní uniformy, tužky, sešity, učebnice. Chtěly bychom v budoucnu opravit celou školu, která to nutně potřebuje,“ uvedla Alice Koudelková, která je zakladatelkou organizace Shanti. Situaci dětí chtějí zlepšit také pomocí rodičům. Shánějí peníze, aby jim mohly pořídit třeba kozy a slepice.

Aktivity Shanti v Pancha Kochi

Shanti organizuje také adopci na dálku s cílem zlepšit šanci dětí z Pancha Kochi na vzdělání. Vysílá do vesnice dobrovolníky s pedagogickým vzděláním a zkušenostmi, metodicky pomáhá i učitelům ve státní škole Pancha Kochi. Nakupuje pomůcky pro učitele i žáky nové školy, připravuje její rekonstrukci, pořádá přednášky v českých školách a podobně.


Chudí Nepálci si protagonistky Shanti získaly především tím, že se umí radovat, i když nic nemají. Na pomoc ze západu prý vůbec nečekají. „I tak jsem se rozhodly podpořit oblast, která je nám blízká a v jejímž rozvoji vidíme smysl,“ říkají členky organizace, které do Nepálu vyrazí opět za několik týdnů.