Semafory v Jihlavě dávají přednost MHD

Jihlava - V Jihlavě začali s testováním systému automaticky řízených křižovatek. Mají usnadnit průjezd hlavně zpožděným spojům MHD. Město si od systému za bezmála 20 milionů slibuje hlavně zrychlení dopravy a úsporu paliva.

Systémem jsou vybaveny všechny světelně řízené křižovatky a přechody pro chodce ve městě, což je ve městě 15 míst. Systém, který využívá GPS, umí upřednostnit pruh, ve kterém jede vůz MHD. Pokud je cesta městem volná, umí naopak vůz pozdržet v zastávce, aby mohli doběhnout opozdilci. Řidiči nemusí nový systém nijak obsluhovat, funguje plně automaticky.

Zkušební provoz potrvá přibližně tři měsíce. Systém vyjde skoro na dvacet milionů korun, z osmdesáti procent ho zaplatí dotace. Cestující oslovení ČT si ale myslí, že město mělo peníze raději investovat do užitečnějších věcí. „Je to poměrně vysoká částka na to, že tu není taková dopravní situace, že bychom nabírali zpoždění,“ uvedl jeden z pasažérů.

Stejný systém už funguje ve Zlíně. Tamní dopravní podnik si pochvaluje plynulejší jízdy městem a úsporu nafty i elektřiny.