Praha 10 chystá stavbu radnice za 775 milionů, opozice žádá referendum

Praha – Soutěž o zakázku za 775 milionů korun vypsala Praha 10. Vítěz postaví novou radnici, sežene pro ni také pozemek a zpracuje studii. Ačkoli již městská část zakázku vyhlásila, opozice a spolky, které stavbu nové radnice odmítají, se stále nevzdávají naděje zabránit jí. Chtějí, aby nejprve proběhlo referendum, pro které zatím sbírají podpisy.

Stavba nové radnice Prahy 10 by podle předpokladů uvedených v zakázce mohla začít letos v prosinci. Uchazeči mohou do konce září podávat nabídky, jejichž součástí má být kromě samotné budovy také pozemek. Městská část vyžaduje, aby byl její úřad na nové adrese dobře dostupný městskou hromadnou dopravou i autem.

Ačkoli opoziční námitky zůstaly při hlasování zastupitelstva oslyšeny a zastupitelé vyhlášení zakázky za 775 milionů korun schválili, netají se místní opozice snahou obchod zastavit. Spolu s občanskými iniciativami sbírají opoziční strany podpisy pod petici k referendu, v němž by se mohli k radnici vyjádřit občané. Ke konci června získaly tři čtvrtiny z 8 400 potřebných podpisů. Případné referendum by kritici nové radnice chtěli uspořádat souběžně s komunálními volbami, tedy 10. a 11. října. V jiném termínu by podle nich hrozilo, že nepřijde dostatečné množství lidí a hlasování nebude platné.

Opozice tvrdí, že výrazně levnější než stavba nové radnice by byla oprava stávající budovy, tzv. Vlasty. Současné vedení městské části ji chce vyklidit kvůli špatnému stavu – její technický stav je na hranici životnosti, problémy jsou s okny, těsněním a dovnitř zatéká. Odmítá přitom, že by rekonstrukce byla levnější a opoziční kritiku označuje za předvolební boj.

Praha 10 není jediná část Prahy, jejíž úředníci by se měli stěhovat. Totéž plánuje Praha 8, nová radnice by měla vzniknout na Palmovce. Praha 7 by potom měla již příští rok vyklidit palác bývalé Dělnické úrazové pojišťovny, v loňském referendu však občané omezili možnosti, které vedení městské části má, a z nabídky pravděpodobně vypadli původní kandidáti.