U policie v Moravskoslezském kraji letos nastoupí 200 nováčků

Ostrava – Moravskoslezský kraj, kde je po Praze nejvyšší kriminalita v zemi, letos získá 200 nových policistů. Dnes v Ostravě složilo slib 54 nováčků, z toho tři ženy. Po zaškolení je čeká práce v problémových oblastech s nejvyšší kriminalitou a vypjatou sociální atmosférou. Noví policisté tak posílí především služebny na Ostravsku a Karvinsku. Podle moravskoslezského policejního šéfa ve sboru chybí dalších 300 mužů.

Ke konci letošního roku, kdy nastoupí v Moravskoslezském kraji dalších několik desítek nováčků, tam bude dohromady více než 4 tisíce policistů. Sloužit budou především v základních útvarech - na obvodních odděleních, u dopravní policie a na kriminálce. „Rozmístění nováčků vyplývá z dlouhodobých analýz, z konzultací s šéfy jednotlivých územních odborů i z diskuzí se starosty a primátory měst o bezpečnostní situaci v jejich teritoriích,“ informoval ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Policejní šéf zdůraznil, že v kraji stále chybí asi 300 policistů. „Některá obvodní oddělení jsou početně na hranici akceschopnosti. Další lidi bychom potřebovali i na kriminální policii,“ řekl Kužel. O nutnosti dalšího posílení státní policie je přesvědčený také moravskoslezský hejtman Miroslav Novák. „Současný stav není odpovídající. Policistů by mělo být rozhodně více,“ uvedl.

Přestože je Moravskoslezský kraj zločinností silně zatížený, i tam kriminalita oproti minulému roku klesla o 8 procent. Podle Kužela je to dáno mimo jiné tím, že odezněly negativní dopady poslední velké amnestie. „Také přináší výsledky to, že jsme se hodně zaměřili na recidivisty. Ti totiž páchají téměř 80 procent trestné činnosti,“ uvedl Kužel.

Milan Chovanec o počtu policistů

Navýšení tabulkových míst v Moravskoslezském kraji, kde žije zhruba jeden a půl milionu lidí, odpovídá rozhodnutí minulé vlády s Martinem Pecinou v čele ministerstva vnitra. Pro celou republiku navrhl posílení policie o zhruba tisíc mužů. Jeho nástupce Milan Chovanec se s tím po svém nástupu ztotožnil. „Nechceme v žádném případě snižovat počty policistů. Počítáme s navýšením tak, jak to schválila minulá vláda,“ řekl. Zdůraznil ale, že chce více policistů v ulicích a méně v kancelářích.


Průzkumy ukazují, že lidé z Ostravy i dalších měst se necítí bezpečně především kvůli drobné pouliční kriminalitě, jako jsou přepadení na ulici, vykrádání aut a podobně. Často to souvisí s drogovou trestnou činností, která je v regionu silně rozvinutá.


Zájemců, kteří se chtějí s kriminalitou potýkat, je v kraji dost. Do posledního náboru se přihlásilo desetkrát více lidí, než policie potřebovala. Podle Kužela mezi zájemci přibývá chytřejších lidí, kteří mají jasno, proč se k policii hlásí, ubývá ale těch patřičně fyzicky zdatných. „U fyzických testů vypadlo nezvykle mnoho uchazečů,“ řekl Kužel.