Krach firmy Silvatres může Královéhradecký kraj stát dalších 21 milionů

Hradec Králové – Kvůli bankrotu firmy Silvatres čelí Královéhradecký kraj žalobě od konkurzního správce jejího menšinového vlastníka, společnosti DD Projekt. Bývalé vedení kraje chtělo prostřednictvím Silvatres podnikat a vylepšovat rozpočet, ale nakonec v neúspěšné firmě utopilo miliony. Dvě desítky dalších by teď měl podle žaloby ještě přidat. Proti kraji se stavějí i někteří radní, kteří jsou zapojeni do řízení Silvatresu.

Na soud se obrátil brněnský DD Projekt – vlastník 45 procent zkrachovalého Silvatresu, který je sám rovněž v konkurzu – kvůli postupu kraje na samotném začátku projektu. Královéhradecký kraj tehdy koupil od DD Projektu know-how, tedy informace a návod, jak podnikat. Poté je nechal ocenit na 21 milionů korun a v této hodnotě je vložil do Silvatresu. Současný konkurzní správce DD Projektu ale tvrdí, že jsou papíry bezcenné, a chce, aby kraj společnému podniku miliony nahradil.

Kauza Silvatres způsobila ve vedení kraje chaos. Politici nemají jasno ani mezi sebou, kdo další vývoj této ztrátové firmy vlastně řídí. Zatímco hejtman Lubomír Franc (ČSSD) tvrdí, že jde o zodpovědnost krajské rady, někteří její členové jsou na pochybách. „Nevím, jakým způsobem bylo rozhodnuto, kdo to přesně řídí. Já ty informace nemám,“ uvedl radní Jan Tippner (ČSSD). Sám je přitom předsedou představenstva zkrachovalé společnosti. Z této pozice hlasoval na schůzi věřitelů proti nároku kraje. „Střet zájmů natolik komplikuje situaci, že v tom asi takto pokračovat nelze,“ pokrčil rameny.

Společnost Silvatres vznikla v roce 2009 za krajské vlády ČSSD, firmu ale připravili předchůdci z ODS. Měla obchodovat se štěpkou a zásobovat jí eletrárny. Krach nesouvisel s tím, že by se jí v tom nedařilo – vůbec totiž fungovat nezačala. Kraj zatím stál neúspěšný pokus o podnikání 5 milionů korun. Kvůli vzniku firmy stíhá policie bývalého hejtmana Pavla Bradíka, bývalého radního Jiřího Vamberu (oba ODS) a dva úředníky kraje. Všichni vinu odmítli.