Sanace skály v Děčíně ještě nezačala, lidé stále nesmí domů

Děčín – Evakuace lidí v děčínské části Horní Žleb potrvá déle, než se plánovalo. V neděli se tam utrhl asi dvacetitunový balvan ze skalního masivu a jeden z domů minul o metr. Jeho obyvatelé se budou moci vrátit domů zřejmě až příští týden.

Podle statika je masiv nestabilní a hrozí další sesuvy. Pod svah, ale ani na něj zatím nikdo nesmí. Místo hlídají strážníci. Tři muži z evakuovaného domu bydlí zatím v hotelu. Každý den se ale i přes zákaz vracejí domů. Musejí totiž nakrmit psa, který zůstává na zahradě.  

Aby mohly sanační práce začít, potřebuje magistrát ještě jeden posudek. Ten by měl být hotov do pátku; sanační firma je ochotná v sobotu začít pracovat. Odborníci by měli zlikvidovat nejen zbytek skály, ze které se balvan utrhl, ale také další nebezpečné skály.

Jenomže ani pak není jisté, že se muži budou moci domů vrátit. Dvacetitunový kámen zničil nejen zahradu, ale také septik. Lesy ČR, které pozemek spravují, odškodnění neplánují. „Příčinou nedělní události byly přírodní vlivy, tedy se jednoznačně jednalo o mimořádnou událost, kterou náš státní podnik nemohl ovlivnit,“ uvedla firma.

Na svahu se na jaře těžilo dřevo, konkrétně staré a nebezpečné stromy. Souvislost s pádem balvanu ale Lesy vylučují. „Těžební práce byly ukončeny k 30. dubnu,“ upřesnil mluvčí firmy Zbyněk Boublík. Lesy ČR zároveň vysazují na některá místa stromy, které by měly pomoci stabilizaci svahu. Děčínská radnice získala na sanaci dotaci 6,5 milionu korun od ministerstva životního prostředí.