Mšice útočí: Ničí zahrádky, největší obavy mají pěstitelé brambor

Havlíčkův Brod – Česká pole letos ohrožuje záplava mšic. Kvůli mírné zimě jich je nebývalé množství. Největší obavy z nich mají pěstitelé sadbových brambor. Problémy s mají ale i majitelé ovocných sadů a zahrádkáři. Na polích proto probíhají postřiky s jedem proti hmyzu – někde i potřetí za sezonu.

Dvoumilimetrové mšice jsou pro farmáře, pěstitele i zahrádkáře hrozbou především jako přenašeči nemocí. „Přenášejí virózy a ztráty na sadbě a na certifikované sadbě mohou být velmi významné,“ upozornil Ervín Hausvater z Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě. Zemědělci se proti mšicím brání postřiky s jedy proti hmyzu. Například zemědělské družstvo Kámen u Havlíčkova Brodu, které se specializuje na sadbové brambory, už letos pole stříká potřetí. Přesto se mšice stále vracejí. Podle družstevního agronoma Václava Valy je jejich výskyt letos extrémní – kvůli mírné zimě se objevily velmi brzy a ve výrazně nadprůměrném počtu. Na odběrném místě v Lípě u Havlíčkova Brodu zjistili odborníci už na konci dubna, že mšic je až desetkrát víc než obvykle.

Problémy s mšicemi mohou mít také zahrádkáři. „Mšice může zcela zdevastovat rostliny, jistě to znají třeba z rajčat, z mrkve, z jakýchkoli zahradních rostlin,“ upozornil Ervín Hausvater. I zahrádkáři používají postřiky, ale i jim hrozí, že se mšice po čase vrátí. Podle odborníků je jejich generační obměna velice rychlá. Postřiky je proto nutné pravidelně opakovat.