Bernartická kaple k bohoslužbám neslouží, ale na změnu nejsou peníze

Bernartice (Písecko) – Husova kaple v Bernarticích stojí od roku 1927. Původně byla modlitebnou metodistické církve. Teď patří obci, ale je na ni smutný pohled – zvenku ji „zdobí“ oloupaná omítka, uvnitř je prázdná. Obec přitom má představu, co s ní. Kaple ale potřebuje celkovou rekonstrukci, na kterou se obci zatím nepodařilo sehnat peníze.

Bernartice mohli misionáři metodistické církve ve 20. letech minulého století považovat za jednoznačný úspěch – k církvi, která tehdy byla v Čechách nová, se v jihočeské obci přihlásilo při prvním náboru 127 obyvatel, později ještě další. Nakonec církev postavila za příspěvky od krajanů z Ameriky v Bernarticích i kapli. Bernartický starosta Pavel Souhrada uvedl, že stála 150 tisíc tehdejších korun. Základní kámen položili v říjnu 1925, podle obecní kroniky do základů uložili Kralickou bibli, Komenského Labyrint světa a dobové mince.

Na dobu slávy Husovy kaple ale mohou dnes metodisté současní i bývalí jenom vzpomínat. Svatostánek je zchátralý a slouží jako příležitostné skladiště. Jak byl uvnitř rozmístěn inventář, vědí pamětníci, ale zda kaple ještě někdy k něčemu bude, netuší nikdo. Hlavní překážkou v jejím oživení jsou peníze.

Plán na využití budovy přitom existuje, má sloužit jako kino a divadlo či ceremoniální sál. Rekonstrukce ale bude stát šest milionů korun, které obec nemá. Místo by se našlo i pro malou expozici o místním špičkařství. Zatím jsou ale v kapli exponáty z domů, ve kterých se cigaretové špičky a fajfkové náústky vyráběly, jen uskladněné. „Je škoda tak krásný objekt nechat chátrat, ale hledáme vhodný dotační titul,“ uvedl starosta Souhrada.

Dokud obec nezíská dotaci, zůstane všechno jen na papíru – ani nářadí špičkařů nikdo neuvidí. Jednu jistotu díky budoucím plánům ale kaple má – demolice jí v žádném případě nehrozí.

Letní seriál ČT Opuštěná místa: