VIDEO: Sanace skály, z níž se utrhl obří balvan

Děčín – V děčínské čtvrti Horní Žleb začala dopoledne sanace skalního převisu, ze kterého se minulý víkend utrhl dvacetitunový balvan. Odborná firma by ji měla dokončit v úterý nebo ve středu. Sanace začala natahováním ochranných sítí. Poté budou pracovníci odborné firmy rozbíjet velké nestabilní balvany. Sítě zabrání tomu, aby kameny padaly dolů. 

Celá sanace bude stát do sto tisíc korun. Zatím se ale neví, kdo ji zaplatí. Radnice sanaci nechce platit sama, neboť svah patří státu, ve správě ho mají Lesy ČR. Město se státní firmou jedná.

Obrovský kámen proletěl minulou neděli asi jen dva metry od roubenky, v níž žili tři lidé. Geologická studie také ukázala, že balvan se zprvu řítil přímo na roubenku. Trasu změnil až těsně před ní - díky pařezu. Útočiště našli v jednom z děčínských hotelů, teď ale odjeli ke známým. Ubytování jim platí město. Domů se budou moci vrátit až po skončení sanace.

Nestabilní svah potenciálně ohrožuje dalších pět až deset domů. Z nich ale nemusel nikdo odejít ani dnes, kdy začala sanace části převisu. „Nebezpečí jim nehrozí. Práce probíhají v dráze spadlého obřího balvanu,“ uvedla mluvčí radnice Markéta Lakomá.

Sanace skalního převisu, odkud se utrhl balvan
Zdroj: ČTK
Autor: Hájek Ondřej

Už loni se v Horním Žlebu při kácení stromů jeden balvan zřítil na zahradu místního domu. Radnice plánuje rozsáhlou sanaci svahu, na kterou získala dotaci 6,5 milionu korun od ministerstva životního prostředí. Vzniknout by měly lanové zábrany a největší kameny by měly být roztlučeny. Termín této sanace zatím radnice nemá, nejdřív musí najít dodavatele v soutěži.