Spor o pražskou záchranku? Magistrát a ministerstvo založí novou komisi

Praha – Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) chtějí založit novou expertní komisi, která má řešit spolupráci pražských záchranek s metropolitními nemocnicemi. Ty od záchranářů čelí v posledních měsících kritice, že pacienty s akutní potřebou ošetření nechávají na příjmu čekat i několik hodin.

Dnes Němeček zasedl k jednacímu stolu s primátorem Hudečkem a shodli se na tom, že v množství všech případů může mezi záchrankami a nemocnicemi dojít k chybě. Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) primárně vidí problém ve špatné komunikaci, stejný názor má i primátor Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09). K řešení problémů má pomoci nová komise, zabývat se bude i koncepcí zdravotnictví a převody nemocnic. V komisi bude polovina zástupců jmenovaných ministerstvem a polovina magistrátem.

Problémy s předáváním pacientů do pražských nemocnic se táhnou delší dobu, média na ně upozornil ředitel záchranky Zdeněk Schwarz. Podle ředitelů nemocnic ale Schwarz zkresluje problémy s umísťováním pacientů a jako senátor si dělá reklamu před podzimními volbami. Ministr naznačil minulý týden podobný názor, Schwarz to odmítl. 

Právo dnes přineslo příběh ženy, která zemřela den po převozu do nemocnice. Pražská záchranka podle její dcery čekala 90 minut, než zdravotnický ústav pacientku s masivním krvácením do mozku přijal. „Potom, co maminku stabilizovali, mi záchranáři řekli, že nemůžou odjet, jelikož čekají na povolení, do jaké nemocnice pojedou. Takže jsme čekali před domem v sanitce skoro dvě hodiny,“ cituje Právo dceru zesnulé.

Původní ministerská komise končí

Za poslední týdny se jedná již o několikátý případ, kdy čelí pražské nemocnice kritice. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček kvůli tomu také již v minulých dnech zřídil tým, který měl spolupráci mezi sanitkami a nemocnicemi prověřit – došel k závěru, že ani jedna ze stran nepochybovala a že medializované případy čekajících pacientů jsou přibarvené. 

Tato komise nicméně už dál pracovat nebude, ministerstvu chybí ze zákona oprávnění zřizovat „odbornou znaleckou komisi“, která by se případy možného zanedbání péče zabývala. Ministr řekl, že bude iniciovat změnu zákona, která mu opět tuto pravomoc dá.