Sanace svahu v Horním Žlebu se protáhne a bude dražší

Děčín - Sanace skalního převisu v děčínské čtvrti Horní Žleb, ze kterého se předminulý týden utrhl dvacetitunový balvan, se protáhne nejméně do pátku. Odborná firma musí rozebrat větší část nestabilního masivu, než se čekalo. Náklady na sanaci tak budou vyšší, než radnice odhadovala.

Sanace měla původně stát sto tisíc korun. Poslední rozpočet počítá se sto dvaceti tisíci, částka se ale zřejmě ještě navýší. 

Radnice sanaci nechce platit sama. Svah patří státu, ve správě ho mají Lesy České republiky. Město chce, aby státní podnik přispěl alespoň polovinou. Vzájemná schůzka ale ještě neproběhla. Magistrát si nechal zpracovat dodborný posudek. „Dává určitá stanoviska, která zakládají podstatu trestného činu obecného ohrožení,“ myslí si primátor města František Pelant (ČSSD). Lesy ČR ale tvrdí, že pád balvanu je mimořádná událost, kterou nemohla firma nijak ovlivnit. 

Dvacetitunový kámen, který se předminulý víkend zřítil, proletěl jen asi dva metry od rodinného domu. Tři muži, kterým dům patří, se zatím nesmí vrátit domů. Radnice jim platí ubytování v jednom z děčínských hotelů. Domů by se mohli vrátit na konci týdne. 

Nestabilní svah potenciálně ohrožuje dalších pět až deset domů. Z nich ale nemusel nikdo odejít ani dnes, kdy začala sanace části převisu. Firma pracuje v dráze spadlého balvanu.

Případ poukázal i na sporný paragraf v lesním zákoně, podle kterého by měli sanaci paradoxně zajistit lidé, kterým kámen spadl na zahradu. Před dvěma lety v podobném případu soud rozhodl, že spadlé balvany na silnici v Hřensku musí odklidit majitel silnice, nikoliv majitel lesa. Tehdy se o odpovědnost dohadoval Národní park České Švýcarsko s Ředitelstvím silnic a dálnic. 


Loni se v Horním Žlebu při kácení stromů jeden zřítil na zahradu místního domu. Radnice plánuje rozsáhlou sanaci svahu, na kterou získala dotaci 6,5 milionu korun od ministerstva životního prostředí. Vzniknout by měly lanové zábrany a největší kameny by měly být roztlučeny. Termín této sanace zatím radnice nemá, nejdřív musí najít dodavatele v soutěži.