Hala v Horní Plané sníží pošumavskou nezaměstnanost

Horní Planá/Liberec – Nová tovární hala má v Horní Plané snížit počet nezaměstnaných lidí. Radnice se dohodla s jejím provozovatelem, že místa v továrně nabídne především místním, kteří trvalou práci nemají. Vysokou nezaměstnanost v Pošumaví pomáhají kromě nových zaměstnavatelů snižovat také volná místa v Rakousku bezprostředně za hranicemi. Naopak se v regionu příliš nerozmohlo nabízení veřejně prospěšných prací – ty jsou zatím běžné spíše na severu Čech.

V nové plánské výrobní hale na výrobu pelet a ekobriket bude pracovat 24 místních lidí. Radnice investorovi povolila stavbu na místě bývalých vojenských garáží s podmínkou, že zaměstná především místní lidi, kteří práci dlouhodobě nemohou sehnat. Podle zástupce firmy Jaromíra Homoly to nebyl problém – lidé jsou kvalifikovaní. „Jsou tady bývalí zaměstnanci vojenských lesů, kteří mají k dřevu vztah,“ poukázal. Dodal, že v budoucnu by společnost chtěla halu rozšířit.

Horní Planá – podobně jako další pošumavské obce – trpí především sezonní nezaměstnaností. Když v oblasti nejsou turisté, je bez práce každý pátý obyvatel. Nezaměstnanost přitom snižují například volná místa za hranicemi. Někteří místní obyvatelé pracují třeba jako číšníci v Rakousku, kam necestují ani hodinu. „Vyřídil jsem si jenom povolení a věci na úřadech. Nemusel jsem mít žádné vízum, ani pracovní,“ poukázal Alexandr Toman, který obsluhuje v restauraci v rakouské části Šumavy. Továrna by tak podle hornoplánského starosty měla pomoci především lidem, kteří za prací nikam nevyrazili – neumějí jazyk nebo si za hranice netroufají.

Nezaměstnanost není pouze jihočeský problém. V severních Čechách s ní ovšem bojují jinak – dlouhodobě nezaměstnaným nabízejí veřejně prospěšné práce. Systém se osvědčil, má však háček: tato pracovní místa vytváří stát a bez jeho pomoci radnice nezaměstnaným práci nabízet nemohou.