V Brně roste další inovační centrum. Tentokrát pro biotechniky a chemiky

Brno – Poklepání základního kamene zahájilo stavbu nového inovačního centra v Brně. Biology park Brno poskytne zázemí vědcům i firmám, které se zabývají biomedicínou a biotechnikou. Nabídne jim zázemí a vybavení, které by si jinak nemohli dovolit. Brno se v posledních letech profiluje jako město, které sbližuje akademickou sféru s tou komerční.

Vývoj nového typu umělých kloubů nebo materiálů, které by se daly využít při operacích - i tím by se mohli zabývat vědci a firmy, které najdou útočiště v brněnském biologickém parku. „Budou se tady soustřeďovat odvětví, která vychází z medicíny, fyziky nebo chemie a další příbuzné obory, které se zabývají lidským tělem,“ přiblížil záměr předseda představenstva Biology parku Petr Kostík.

Biology park Brno vyroste v areálu univerzitního kampusu Masarykovy univerzity (MU) v Bohunicích, v těsném sousedství Středoevropského technologického institutu CEITEC a Inkubátoru biomedicínských technologií INBIT. Právě z blízkosti univerzity bude park těžit. „Masarykova univerzita má jako poslání vychovat, přilákat a udržet dobré vědce. Jen díky nim může občas vzniknout výsledek, který vede k ekonomickému profitu. Z naší strany bude spolupráce spočívat v dodávání know-how,“ vysvětlil prorektor MU Petr Dvořák.

Zbytek – tedy kompletní vybavení kanceláří a laboratoří – bude součástí parku. Firmy, které by si třeba špičkové přístroje nemohly koupit, si je tady budou moct na potřebné testy pronajmout. Část prostor bude sloužit i jako technologický inkubátor pro začínající podnikatele. Suma sumárum – plocha 6 500 čtverečních metrů, více než 300 milionů na výstavbu moderní budovy a další miliony na nákup vybavení.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD)

Laborant při práci na vzorcích„Na jižní Moravu směřovala celá třetina národní alokace na podporu vědy, výzkumu a inovací. Bude to znamenat, že náš kraj se stane ještě atraktivnější pro zahraniční vědce a investory v oblasti biotechnologií.“


„Peníze určené pro tyto projekty by neměly sanovat provozní náklady, ale generovat do budoucna rozvoj vědy a výzkumu,“ okomentoval investici europoslanec Evžen Tošenovský (ODS). Evropská injekce by tedy biologickému parku měla dát šanci rozvinout se, uživit se ale musí v budoucnu díky svojí činnosti sám. A nakročeno má centrum dobře. I když na místě centra je zatím nevzhledné staveniště, už teď je polovina kapacit zamluvená. Biology park by se měl otevření dočkat už za rok.

8 miliard na inovace

O dotace z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) v letech 2007-2013 úspěšně požádalo 74 projektů zaměřených na podporu infrastruktury pro průmyslový výzkum, technologický vývoj a inovace. Agentura CzechInvest, která program spravuje, rozdělí částku 8,1 miliardy korun.

V Jihomoravském kraji se žádostí o podporu uspělo 8 projektů, 2 už jsou hotové. Podporu získal třeba Vědeckotechnický park profesora Lista, který je součástí kampusu Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Centrum zaměřené na obnovitelné zdroje energie, silnoproudou elektrotechniku nebo mikroelektroniku obdrželo dotaci 84,5 milionu. Bezmála 300 milionů pak dostal vědeckotechnický park Vienna Point II. Ten se zaměřuje na informační technologie, biotechnologie nebo ekologické zdroje energie.

Ve Zlínském kraji uspělo 5 projektů, dokončeny jsou 4. Nejvyšší dotaci získal Vědeckotechnický park ICT Fakulty aplikované techniky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně – konkrétně 187,4 milionů. Na částku přesahující 100 milionů korun dosáhly také holešovský technologický park a uherskohradišťský park Triangl. Na podporu dosáhlo i Centrum informačních technologií a aplikované informatiky ve Slavičíně. To získalo 30 milionů korun.

(zdroj: CzechInvest)


Na stejném principu jako Biology park Brno funguje i blízký INBIT. Ukazuje, že dát lidem s dobrým nápadem dost času a vyhovující zázemí, se vyplatí. Jednou z nejúspěšnějších firem ze zdejšího inkubátoru je 3Dim Laboratory. V minimalistických podmínkách – tedy ve dvou malých kancelářích a v jedné laboratoři – vyrábí speciální kostní náhražky přímo na míru pacientovi.

Bez spolupráce s inkubátorem by ale původní nápad vznikal jen těžko. „Na začátku jsme věděli, jaký produkt chceme prodávat, ale já jsem informatik a kolega strojař, takže s vedením firmy jsme neměli žádné zkušenosti. INBIT, respektive Jihomoravské inovační centrum (JIC) nám pomohlo vybudovat byznys plán, poskytlo kanceláře, právní služby, konzultace a školení,“ popsal jednatel firmy Michal Španěl.

Po pěti letech teď firma dodává implantáty do Česka, Slovenska a Polska a začíná se prosazovat i v Německu. Z inkubátoru zatím odcházet nechce. „Pořád je pro nás zajímavé tady být. Aktivity, které JIC dělá, jsou o budování zajímavé komunity firem s dobrými nápady,“ dodal Španěl.