Návrat česko-slovenských firem. Zbrojovka otevřela závod v Novákách

Uherský Brod/Nováky (Slovensko) – Závod pro výrobu ručních zbraní dnes otevřela ve slovenských Novákách Česká zbrojovka spolu s MSM Martin. Slavnostního otevření společného podniku CZ-Slovensko se zúčastnili i premiéři Bohuslav Sobotka a Robert Fico. Jde totiž o první česko-slovenský výrobní podnik po roce 1989.

Třeba komponenty pro útočné pušky, které používá česká armáda v Afghánistánu - právě ty se teď budou vyrábět místo v Uherském Brodu v Novákách. Slovácký závod už nebylo možné rozšiřovat, a tak se vedení firmy rozhodlo porozhlédnout jinde.

Vhodné zázemí nakonec našlo v Novákách v tamním Vojenském opravárenském podniku. Partnerem pro Českou zbrojovku je MSM Martin, který předloni uspěl v tendru slovenského ministerstva obrany na dlouhodobý pronájem tohoto areálu. Většinový podíl ve firmě ale drží právě Česká zbrojovka.

„Roční objem výroby předpokládáme tři až čtyři miliony eur (82 až 110 milionů korun). Na začátku to budou komponenty k zásobníkům a k útočným puškám. V druhé fázi předpokládáme montáž útočných pušek BREN a servis útočných pušek,“ řekl generální ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík. Doufá, že výrobní podnik na Slovensku by mohl pomoci firmě k získání kontraktu na přezbrojení slovenské armády.

Premiér ČR Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka„Jak Česká republika, tak Slovensko mají tradiční podniky obranného průmyslu, máme mimořádné know-how. Vzájemná spolupráce nám může pomoci, abychom se lépe prosadili v mezinárodní konkurenci a abychom v našich zemích udrželi nebo vytvářeli nová pracovní místa. Český a slovenský trh jsou malé na to, aby se vojenskou výrobu dařilo rozvíjet.“Spolu s rozšiřováním výroby by měl v příštích letech růst počet zaměstnanců. V současnosti jich tam pracuje šest desítek. Závodu v Uherském Brodě, kde má Česká zbrojovka základnu, se přesun části výroby nijak zásadně nedotkne.

/*json*/{"map":{"lat":48.8717105507405,"lng":18.016772814062506,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":48.71361871872025,"lng":18.534278869628906,"type":"1","description":"Závod CZ-Slovensko v Novákách"},"1":{"lat":49.02661323763608,"lng":17.650222778320312,"type":"1","description":"Závod České zbrojovky v Uherském Brodu"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

V posledních letech se České zbrojovce daří – vloni její tržby přesáhly 2 miliardy korun – a tak se rozrůstá. Letos už začala část dílů vyrábět v polském městě Radom a vloni založila výrobní a montážní závod v Brazílii. Mimoto vyrábí v Brně zbraně pro sport a lov.

Ministři obrany v Novákách podepsali prohlášení o spolupráci

Během slavnostního otevření továrny CZ-Slovensko ministři obrany ČR a Slovenska Martin Stropnický a Martin Glváč podepsali prohlášení o spolupráci při vytváření podmínek pro pořizování ručních zbraní. „Touto deklarací jsme se dohodli, že budeme unifikovat zbraně,“ poznamenal Glváč. Dodal, že pokud by se Slovensko rozhodlo pro pušky od České zbrojovky, mohlo by v první fázi koupit tisíc kusů.

Podle sdělení českého ministerstva dokument konkrétně znamená, že Česko je připraveno sdílet jak nezbytné informace, tak i konkrétní zkušenosti armády ze zavádění těchto zbraní do výzbroje a z jejich používání. Stejně tak je připraveno poskytnout slovenským ozbrojeným silám i potřebnou součinnost v průběhu případného zavádění těchto ručních zbraní do výzbroje.

„Je skutečností, že nové ruční zbraně české konstrukce a výroby se v české armádě plně osvědčují. Také proto nás zájem slovenské strany o tyto zbraně těší a věříme, že naše zkušenosti mohou být pro naše partnery přínosem při jejich vlastním rozhodování,“ řekl k tomu Martin Stropnický.