Kdysi bedlivě střežené Slavonice přišly i o policejní služebnu

Slavonice (Jindřichohradecko) – Město, kde se kdysi nepohnula ani myš, aniž by vzbudila pozornost policistů nebo pohraniční stráže, zůstalo takřka bez ruky zákona. Policie ve Slavonicích zrušila svoji služebnu, ve městě se tak objevují už pouze motorizované hlídky z Dačic. Policisté zdůvodnili krok tím, že je ve Slavonicích nízká kriminalita a rozsáhlejší jejich přítomnost není potřeba. Radnice to ale zpochybňuje, poukazuje, že turisté, kteří jsou pro Slavonice hlavním zdrojem peněz, potřebují pocit bezpečí. Na zavedení městské policie přitom radnice nemá peníze.

Slavonice leží sotva kilometr od hranic s Rakouskem a jako takové je kdysi těsně míjela železná opona. Z města, které bývalo pod pečlivým dohledem ozbrojených složek, se ale dnes stalo místo, kde naopak lidé volají po větší přítomnosti policistů. Ti totiž letos následovali pohraničníky, celníky a pohraniční policii, kteří odešli před dvaceti, resp. deseti lety, a opustili dosavadní služebnu. Dům, kde byla, je nyní na prodej. Na bezpečnost ve městě tak dohlíží pouze motorizovaná policejní hlídka, která jednou denně do Slavonic přijíždí. Podle policie je ve Slavonicích nízká kriminalita a současný model postačuje. „Rozhodně nedošlo k poklesu bezpečnosti na úseku veřejného pořádku,“ podotkla policejní mluvčí Hana Müllerová.

Slavoničtí ale proti zrušení policejní služebny protestují peticí – někteří se bojí, že zločinů ve městě přibude, další poukazují na význam policie při regulaci nákladní silniční dopravy. Podle radnice potřebují pocit bezpečí také turisté, kteří jsou pro město klíčoví. „Bezpečnost je potřeba zachovat,“ zdůraznil starosta Josef Urban.

Organizátoři koncertů a slavností volají po zřízení městské policie. Strážník by podle nich mohl pomoci. Podle starosty Urbana to ale není možné – město nemá peníze na zajištění byť jediného strážníka. „Nemůžeme si to dovolit, Slavonicko, Dačicko je ekonomicky slabá oblast,“ podotkl.

Podobný problém řešily radnice v Českých Velenicích a v Dolním Dvořišti. Po odchodu policistů nakonec nalezly řešení v podobě bezpečnostní agentury. Měsíčně jí platí sto tisíc korun.