Na Šumavě přibylo turistů – a s nimi i práce horské službě

Železná Ruda – Počet úrazů na Šumavě ve srovnání s loňským rokem vzrostl o čtvrtinu. Od začátku května do půlky července tak horská služba zasahovala už víc než dvěstěkrát, přičemž stále častěji musí na česko-bavorském pomezí zamířit i vrtulník. Nárůst nehod je přímo úměrný rostoucímu počtu turistů, které (ve srovnání s loňskem) láká zejména příznivé počasí.

Letní sezona začíná pro horskou službu 1. května. O dvacet dní později musely do práce i dva vrtulníky; při jízdě na elektrokole se u Kvildy zranil čtyřiasedmdesátiletý Němec, pár hodin později pětapadesátiletý muž při sjezdu na šotolinové cestě od Tříjezerní slati přejel příčnou mezeru, ztratil kontrolu nad kolem, spadl a poranil si hlavu. Oba odvážely vrtulníky do nemocnice.

I když se podle náčelníka šumavské horské služby Michala Janďury v posledních letech výrazně změnila situace a cyklisté převážně jezdí s helmami, mnozí stále nedodržují zásady bezpečného pohybu na horách, nezřídka přeceňují svoje síly a neodhadnou situaci. Na výjezdech horské služby mají právě cyklisté výrazný podíl.

Podle letošních statistik jely pro 44 zraněných lidí sanitky, pro devět těžce poraněných lidí letěl z Plzně nebo z Českých Budějovic vrtulník. Loni za stejnou dobu odvezly sanitky 50 lidí a vrtulníky další čtyři těžce zraněné. Nárůst je dán větším počtem lidí, kteří na horách letos v létě jsou. Loni návštěvnost na začátku letní sezony poznamenalo nepříznivé počasí a záplavy. Ačkoli se Šumavy tolik netýkaly, turistů přijelo méně.