Církev nemá na opravu kostela, kraj se chce alespoň postarat o faru

Dolní Krupá (Mladoboleslavsko) – Kostel v Dolní Krupé chátrá a církvi se nedaří na něj sehnat peníze. Přitom evropské dotace na opravu již měla na dosah ruky. Z neznámých důvodů ale tehdejší administrátor farnosti žádost o finance stáhl. Památku se tak snaží zachovat alespoň obec a kraj. Ten do měsíce začne s rekonstrukcí přilehlé roubené fary.

Po silných červencových bouřkách v roce 2009 spadla na kostel v Dolní Krupé dvousetletá lípa, která těžce poškodila střechu budovy. Do jejich oprav tehdy šlo necelých 40 tisíc korun, část zaplatila církev a část obec. Za posledních pět let to byla jediná větší investice do chátrající památky. „Je vidět, že jsou tady špatné omítky, padají římsy. Tu a tam se stane, že tady odpadává omítka, je to zčásti do jisté míry nebezpečné,“ podotkl starosta Dolní Krupé Lukáš Nedvěd (ČSSD).

Přitom 400 tisíc korun mohla Římskokatolická farnost získat od krajského úřadu. Dotace byla schválená, potřebné dokumenty ale pak církev nedodala. „Pak k nám došla i oficiální zpráva z farnosti, že odstupují od smlouvy, že nechtějí tu rekonstrukci realizovat,“ připomněl radní pro kulturu Středočeského kraje Zdeněk Štefek. Podle něj ve zprávě žádný argument nebyl.

Bývalý administrátor farnosti zemřel a jeho jednání tak zůstane neobjasněno. Nový správce chce být aktivnější a o granty žádat znovu. „Teď máme v úmyslu připravit projekt na záchranu architektonického dědictví,“ uvedl současný administrátor farnosti Pavel Mach.

Z unikátní fary by mohlo být muzeum venkova

Vedle kostela stojí unikátní roubená fara. Aby nezchátrala stejně jako kostel, od církve ji za 1,5 milionu odkoupil Středočeský kraj. „Veřejnost to tady docela kritizovala a musím říct, že to církvi ubralo na dobrém jménu, kdy ty prostředky z prodeje aspoň zčásti nešly do opravy kostela, který to opravdu potřebuje,“ míní Nedvěd. Rekonstrukce kostela je zatím v nedohlednu, z fary by se ale už zanedlouho mělo stát muzeum venkova a infocentrum.