Voda je v horku nutná nejen k ochlazení, ale i řádnému uhašení ohně

Jihlava – V teplém letním počasí vyrážejí lidé často k vodě, ale současně vodou šetří, když mají večer uhasit oheň. Podle hasičů nejsou výjimečné táboráky, které i ráno mohou způsobit požár. Kromě táborových ohňů by měli být lidé v létě obzvlášť opatrní například i při zahradním grilování. Na vysoké teploty jsou potom citlivé plynové spotřebiče.

Alespoň 50 metrů od nejbližšího stromu a 100 metrů od případného obilí je podle vyšetřovatele vysočinského hasičského sboru Jiřího Zelenky bezpečná vzdálenost pro rozdělání ohně. V suchém létě je ale třeba dbát také na jeho uhašení. Hasiči často nalézají opuštěná ohniště, která i po celé noci od domnělého vyhasnutí mohou snadno způsobit požár. V ohništi v lese mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem, které prozkoumal Jiří Zelenka, byl žhavý popel. „Digitální laserový teploměr, kterým jsme zkusili teplotu ohniště, po krátké době naměřil 406 stupňů Celsia,“ upozornil hasičský vyšetřovatel. Přiložený papír na opuštěném ohništi rychle vzplál. Kdyby vítr navál suché listí, mohl by snadno vypuknout lesní požár. Pomoc je přitom snadná – ohniště po skončení večerního veselí zalít vodou anebo zaházet hlínou.

Požáry způsobené od jiskry jsou nejčastější – v přírodě i městech. V červnu kvůli neopatrnosti shořela věž opravovaného zámku v Červené Řečici. Kromě ohnišť ale mohou požáry způsobit například i zahradní grily. Lidé by také neměli vysokým teplotám vystavovat plynové spotřebiče. Obzvlášť o nadcházejícím víkendu by podle hasičů měli být lidé velmi opatrní. „Má být velmi suchý a teplý, v přírodním prostředí hrozí velké riziko vzniku požárů,“ varovala mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Že není vhodné požáry podceňovat, ukazuje loňská statistika. Během července hasiči zasahovali u více než 2 500 požárů. Zemřeli při nich tři lidé.