Po letech snah u Hrdějovic opravili šestimetrový monument

České Budějovice – U Hrdějovic na jihu Čech historici a fanoušci aviatiky opravili a znovu odhalili jeden z největších leteckých pomníků první republiky. Připomíná havárii letounu, k níž zde došlo v roce 1924. Opravu iniciovala reportáž České televize.

Šestimetrový monument, který stojí na okraji pole zhruba kilometr od obce, byl dlouhodobě terčem vandalů. Ukradli z něj bronzové desky a postříkali ho barvou. Ještě před rokem ho zakrývaly křoviny. „Byl ve velice špatném stavu, zarostlý a posprejovaný,“ potvrzuje Jiří Šilha z českobudějovické vojensko-letecké historické společnosti. 

Právě historici letectví o opravu usilovali deset let, jenže na ni neměli peníze; Jihočeský kraj dal nakonec na vzkříšení monumentu 40 tisíc korun. „Ač je to připomenutí tragické události, stálo za to ho zrekonstruovat,“ říká nyní Patrik Červák z krajského úřadu.

Na podstavci jsou už opět obě desky. Bronz ale nahradil tentokrát plast. Kamenný monument za tratí na okraji pole teď začnou dobrovolníci hlídat. 

Místo připomíná letecké neštěstí z července 1924, kdy na poli vyhasly životy průkopníků letectví Františka Křečana a Jaroslava Vondráška. Při cvičném letu se jim vznítil motor a havarovali. Na pomník se složili vojáci, nechali ho postavit rok po havárii. Sochaři stála modelem sestra jednoho ze zahynulých letců.

Hrdějovický letecký pomník
Zdroj: ČT24