Kraj chce po kontrole ČSAD pět milionů zpátky

Plzeň – Krajský úřad požaduje od plzeňské ČSAD nazpět pět milionů korun, které měly uhradit roční ztráty autobusového dopravce. Ten ale peníze použil na jiné účely, společnost si třeba účtovala neoprávněné náklady na zpětný leasing autobusů. V regionu jde o dosud nejvyšší obnos, který krajský úřad žádá od dopravce zpět. Vedení kraje si každoročně dopravu objednává a zároveň určuje účel, na které společnost prostředky vynaloží.

Kontrolní výbor zastupitelů kraje na adresu autobusového podniku uvedl, že smlouvy třeba na nájem autobusů realizoval přes další dva subjekty. Přitom nejde o první případ, asi přes 2,5 milionu korun už dopravce vracel Plzeňskému kraji před pěti lety. Navíc má dopravce vůči dodavatelům hned několik závazků, které nebyl schopen vysvětlit.

Kraj na prokazatelné ztráty ČSAD přispívá necelých 400 milionů, peníze mají pokrýt rozdíl mezi náklady na dopravu a tržbami. Plzeňské autobusy si do nich zahrnuly také zpětný leasing za autobusy nebo třeba nákup nápojového automatu, čímž mělo dojít k porušení rozpočtové kázně.

ČSAD Plzeň chybu uznala, k některým závěrům kontrolní komise ale měla své výhrady. Třeba právě u nákupu automatu na plzeňském Centrálním autobusovém nádraží. „Jde o normální komerční činnost, která se týká autobusového nádraží z hlediska nákupu automatu a prodeje, který vydělává,“ uvedl ředitel společnosti Miroslav Hucl. Dopravce hodlá v návaznosti na výtky změnit způsob nájmu autobusů.