Bouřky přiměly hasiče ke stovkám výjezdů

Praha - Kvůli bouřkám nad územím České republiky vyjeli v pondělí a v noci na úterý hasiči k 420 případům technické pomoci. Vypořádat se museli především se stromy popadanými na silnicích a železničních tratích, čerpali vodu ze zatopených míst. Nejvíce práce měli ve středních Čechách, v Praze a na Vysočině. Meteorologové očekávají bouřky na většině území i dnes, stále platí výstraha týkající se rozvodnění řek. Výstraha dál platí na Plzeňsku a v jižních Čechách: Pršet by mělo hlavně na Šumavě a v Novohradských horách.

„Je to zhruba trojnásobek oproti běžnému počtu výjezdů. Jen pro srovnání - dlouhodobý denní průměr dělá 152 technických pomocí,“ uvedla k více než čtyřem stovkám výjezdů mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Dodala, že ještě od úterního rána přibyla další asi stovka výjezdů.

Video Události: Sklepy a ulice pod vodou
video

Události: Sklepy a ulice pod vodou

Hasiči vedle odstraňování popadaných stromů a dřevin čistili říční propusti a mosty od naplavenin. Vodu čerpali především ze sklepů a níže položených míst, v několika případech odčerpávali vodní laguny. V Praze 4 se propadla část silnice a chodníku. Vytvořila desetimetrovou prohlubeň o velikosti 15 krát 15 metrů. Zemina spolu s asfaltem poškodila část vodovodního potrubí, a tak odstřihla od pitné vody zhruba 4 200 lidí v Michli a přilehlých oblastech. Zasahující jednotky tvrdí, že se dodávky podaří obnovit zítra kolem 7:00. Nejbližším domům podle statika žádná nestabilita nehrozí.

Bouřky po sobě zanechaly zatopené sklepy a silnice, ucpané kanály a popadané stromy na komunikacích. Na Vysočině a na jihu Čech zastavily železniční dopravu. Vydatný déšť rozvodnil i řeky, na Klabavě v Hrádku u Rokycan vystoupala hladina dokonce na druhý povodňový stupeň. Nejklidnější noc naopak měli hasiči na Karlovarsku.

Podívejte se, jak déšť řádil například v Praze

Video Bez komentáře: Přívalový liják na pražském Žižkově
video

Bez komentáře: Přívalový liják na pražském Žižkově

Bez komentáře: Přívalový liják na pražském Žižkově

Noční bouřky v Praze

Podle meteorologů do úterního rána během bouřek nejvíce napršelo v Brdech, na Vsetínsku, Šumpersku, Chomutovsku a jižně od Plzně. V souvislosti s tím se Ostravice v pondělí dostala na krátkou dobu na druhý povodňový stupeň a Vsetínská Bečva ve Velkých Karlovicích a Sázava ve Žďáru nad Sázavou na první stupeň.