Cirkus Paciento učí děti žonglovat s jejich nemocí

Brno - Kouzelnické triky, žonglování nebo cirkusové kousky, to vše učí dlouhodobě nemocné děti terapeutický Cirkus Paciento. Tento týden rozprostřel šapitó vedle Dětské nemocnice v Brně, aby na konci týdenního programu malí pacienti společně ukázali rodičům i ostatním dětem, že s nemocí mohou bojovat nejen léky, ale i eskamotérskými triky.

„Po dlouhé léčbě mi pomáhá, když vidím, že se syn baví a směje se,“ popsala své nadšení z cirkusového odpoledne maminka malého Jakuba, jenž bojoval s rakovinou, Lenka Janíčková. Stejně jako on, radují se z nového zážitku i další pacienti. „Ani po léčbě nemůžeme někam jezdit, kdežto tady je všechno v prostředí, které známe,“ vysvětlila Dora Říhová, která kvůli nemocným uzlinám strávila v brněnské nemocnici čtyři měsíce.

Na konci týdenní cirkusové školy je hodinové představení pro rodiče a ostatní pacienty. „Nepátráme po tom, kdo je jak nemocný. Přistupujeme ke všem stejně,“ vysvětlil žonglér a zdravotnický klaun Jan Kyncl. „Někdy narazíme dokonce na talenty. Ti se pak třeba dají na dráhu kumštýře,“ naznačil svá očekávání Kyncl. Spolu s ostatními klauny a akrobaty se snaží děti rozveselit a zkrátit jim čekání na vyšetření nebo operaci.