U Hradce vyhořelo 40 hektarů polí, chytily od kombajnu

Boharyně (Královéhradecko) – Balíky slámy na 40 hektarech polí u Boharyně na Královéhradecku zničily plameny. Hasiči z krajského města i okolních obcí se marně snažily zabránit rozšíření požáru z původního hektarového výměru, uhasili ho, až když zasáhl podstatně větší plochu.

U Boharyně začalo po jedenácté hodině dopoledne hořet na poli, kde probíhala sklizeň. Podle mluvčí krajských hasičů Martiny Žahourkové se vznítilo zřejmě od kombajnu. Požár zprvu zasáhl plochu zhruba 500 krát 200 metrů. Přes snahu hasičů vítr plameny nadále roznesl, nakonec hořelo na 40 hektarech, vesměs šlo o balíky slámy.

Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu, na pole se sjeli profesionální hasiči ze tří královéhradeckých stanic a také dobrovolné jednotky z deseti okolních obcí a měst – celkem na 60 lidí. Požár lokalizovali po hodině a půl, za další hodinu ho uhasili. „Hmotná škoda byla předběžně odhadnuta na 200 tisíc korun,“ uvedla mluvčí. Dodala, že se hasičům podařilo zabránit alespoň zničení části pole, kde ještě nebylo sklizeno. Kdyby se plameny přenesly i tam, bývala by byla škod trojnásobná.