Školy u Prahy se musí rozšířit, dostanou ale jen pětinu peněz

Praha – Školy v obcích v okolí Prahy praskají ve švech. Počet míst pro školáky chtějí starostové zvýšit rekonstrukcemi. Peníze jsou – ministerstvo financí vypsalo nový dotační program. Není jich však tolik, kolik by podle odhadů bylo potřeba. I po rekonstrukcích tak nebude místo pro všechny nové školáky.

V okresech Praha-západ a Praha-východ roste počet obyvatel díky rodinám, které osidlují nově vznikající domy v obcích u metropole. Přicházejí i děti, z nichž na některé ale již nezbývají místa ve školách. „Na Praze-západ a východ chybí asi 160 tříd,“ upozornila poslankyně Věra Kovářová (TOP 09), podle které by bylo potřeba investovat asi 1,5 miliardy korun.

Obce se skutečně pustily do stavebních úprav, avšak potřebné peníze samy nemají. Ministerstvo školství vypsalo dotační program, v něm ale nabízí pouze 300 milionů korun. Ty navíc půjdou i do obcí v okolí dalších velkých měst, kde jsou obdobné potíže jako u Prahy. Ani částkou, která je sotva pětinová oproti tomu, co je potřeba, ale obce nepohrdnou – například v Líbeznicích hrozí podle starosty Martina Kupky doslova kolaps. „Pokud se nám do roka nepodaří sehnat finanční prostředky, tak více než sto dětí z Líbeznic a okolí nebude mít kam jít do školy,“ uvedl. Líbeznická škola přitom podle ředitelky Ivany Pekárkové udělala maximum pro to, aby bylo kde vyučovat – vyklidila napaříklad i hernu školní družiny.

Ministerstvo již dostalo žádosti o většinu z peněz určených na podporu škol. Bude je uvolňovat postupně – obce budou mít tím větší šanci na úspěch, čím lépe připraví projekt.