Výbuch plynu zničil opravovaný dům, další vyhořel

Jílové/Jezernice – Sedm lidí utrpělo zranění při výbuchu plynu v rodinném domku v Jílovém na Děčínsku. Budova je zcela zničená. Zranění způsobila exploze plynu lidem před domem, zevnitř kvůli odhalenému úniku plynu všichni včas odešli. K narušení plynové trubky došlo při opravě budovy, únik se před explozí pokoušel zastavit pracovník plynárenské společnosti. Dům v Jílovém ale není jediný, který byl dnes zničen. Starší žena zahynula při dopoledním požáru domu v Jezernici na Přerovsku, který obývala. Okolnosti požáru vyšetřují hasiči i kriminalisté, k jeho vzniku mohlo přispět, že byl plný navezeného odpadu.

Před polednem vybuchl plyn v rodinném domě v jílovské Dvořákově ulici. Plyn začal unikat z trubky poškozené při stavbě lešení. Majitel domu evakuoval jeho obyvatele a přivolal plynaře. „Plynař chtěl závadu opravit, ale ještě než se mu to podařilo, plyn vybuchl,“ popsal mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Plynař poté uzavřel přívod plynu v ulici.

Když přijeli hasiči, byla budova zcela zničená, výbuch se ale díky včasné evakuaci obešel bez obětí. Sedm lidí, kteří byli venku, přesto utrpělo zranění. Jsou mezi nimi dělníci, kteří při manipulaci s lešením zřejmě k neštěstí přispěli, i plynař, který přijel poškozenou trubku opravit. „Jednoho středně těžce a jednoho lehce zraněného člověka záchranáři transportovali do ústecké Masarykovy nemocnice. Zbývajících pět lidí s povrchovými zraněními, jako jsou oděrky, bylo převezeno na vyšetření do děčínské nemocnice,“ upřesnil stav zraněných mluvčí krajské záchranky Pavel Šebesta. Lékaři budou poraněné sledovat kvůli obavám z vnitřních zranění.

Obyvatelé sousedních domů nejprve přišli ošetřit zraněné, potom je ale hasiči evakuovali. Vrátit se mohli obyvatelé Dvořákovy ulice až poté, co bylo jisté, že plyn již neuniká.

Okolnosti výbuchu zjišťují policisté, hasiči i pracovníci plynárenské společnosti. Současně v Jílovém začal úklid – trosky a střepy skončily i v okolních zahradách. Obyvatelům zničeného domu poskytlo město náhradní ubytování.

Další dům zničil požár na Přerovsku, zahynula jeho majitelka

Dům v Jílovém je od rána ovšem již druhý zničený. Starší rodinný dům nedaleko jezernického hřbitova začal hořet brzy ráno. K požáru se sjelo sedm hasičských jednotek, práci jim komplikoval nanosený odpad a další materiál, který byl uložen v budově i kolem ní. Až po několika hodinách mohli hasiči vybavení dýchací technikou vstoupit do domku. Uvnitř nalezli mrtvou ženu – patrně majitelku domu, kterou od počátku požáru hasiči marně hledali. „Pozůstatky lidského těla byly nalezeny v jedné z nejvíce zasažených místností,“ řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Příčinu požáru hasiči zatím neznají. Zjišťují ji jejich vyšetřovatelé, do Jezernice přijeli také kriminalisté.

Hasiči museli rozebrat střechu vyhořelého domu
Zdroj: ČT24