Sníží sv. Kryštof nehodovost? Desítky řidičů si nechaly posvětit auta

Stonava (Karvinsko) – Den sv. Kryštofa si připomněli řidiči ve Stonavě a Loukách na Karvinsku ojedinělým svěcením aut. Jinde v regionu taková slavnost neprobíhá, její účastníci jsou však přesvědčeni, že díky posvěcení vydrží vůz další rok bez nehody – někteří si to již i ověřili.

Pro posvěcení přijely do Stonavy a Louk desítky automobilů i motocyklů. Dostaly ho v souvislosti s pátečním svátkem sv. Kryštofa, který dohlíží na jejich řidiče. „Podle legendy svatý Kryštof přenesl děťátko, Pána Ježíše přes řeku,“ popsal stonavský farář Roland Manowski. Pozdější mučedník se stal patronem poutníků, námořníků, později své „portfolio“ rozšířil také na řidiče nebo letce.

Někteří na požehnání autům, které je v regionu ojedinělé, přijíždějí každoročně a jsou přesvědčeni, že pomáhá. „Vyplatilo se to, protože jsem s tím zatím neměl žádnou nehodu. Snad žádná nehoda nebude,“ řekl řidič Josef Tománek. František Juzof je potom s výsledkem spokojený, i když připouští, že navzdory požehnání potíže s autem měl. „Vždycky to vyšlo v můj prospěch,“ zdůraznil.

Zatímco v Polsku je svěcení dopravních prostředků běžné, do povědomí věřících v Česku se teprve dostává. Zájem se ale každý rok zvyšuje.