Klenoty mezi podpisy slavných představí expozice ve Vrchlabí

Vrchlabí (Trutnovsko) – Neobvyklá expozice vzniká ve Vrchlabí – bude možné v ní obdivovat podpisy slavných osobností. Sběratel Josef Mikásek jich má přes 40 tisíc, nejde přitom pouze o autogramy hvězd, ale například i o podpisy českých panovníků. K vidění budou i unikátní podpisy, například pilotů bombardéru Enola Gay.

Vzácné podpisy, které nasbíral Josef Mikáska, mají hodnotu milionů korun, spočívají však v bankovních i soukromých trezorech. Sběratel nechce, aby to tak zůstalo a rozhodl se ukázat je veřejnosti. Stane se tak na připravované stálé výstavě ve Vrchlabí.

Všech 40 tisíc podpisů je vlastnoručních, ty nejcennější jsou ověřené a mají svůj certifikát. Jsou mezi nimi podpisy panovníků, například Rudolfa II. nebo Františka Josefa I., osobností kultury jako byl Leoš Janáček nebo Louis de Funes či vědy jako Thomas Alva Edison. Mezi nejvzácnější patří autogram Neila Armstronga, který se podepisoval velice nerad. Naprostým unikátem je dokument s podpisy pilotů bombardéru Enola Gay, jak se jmenoval B29 Superfortress, který svrhl jadernou bombu na Hirošimu. „Je to předávací protokol z vojenského skladu při fasování zboží na ten konkrétní let,“ přiblížil Josef Mikásek.

Stálá výstava podpisů by se měla veřejnosti otevřít v říjnu.