Most odepsal 30 milionů – v Chanově už nebude vymáhat staré dluhy

Most – Dluhy ve výši 30 milionů korun odpustil obyvatelům Chanova mostecký magistrát. Už dál nevymáhá nedoplatky na nájemném nebo energiích. Dluhy lidí, kteří žijí pouze ze sociálních dávek jsou nevymahatelné, jejich odepsání by paradoxně mohlo Chanovské motivovat k hledání práce. Obdobný krok zvažují i některé další radnice. 

V Chanově měl mostecký magistrát „uloženo“ 30 milionů korun. Fakticky s nimi ale nemohl počítat, byly to dluhy na nájemném, které nikdo nemínil splatit a město nemělo jak je vymoci. Příčinou je především vysoká nezaměstnanost na sídlišti, práci zde mají odhadem jen dva lidé z deseti, exekutor přitom může obstavit plat, ale ne dávky. Nezájem je přitom oboustranný. Podle chanovské obyvatelky Heleny Grunzové město například vadu vodovodu, který vytéká ve sklepě, řeší pouze tím, že nedoplatek od vodárny rozpočítá do nájemného. Vedení města nechtělo odpuštění dluhů chanovským obyvatelům vůbec komentovat.

Odpuštění dlužných nájmů by mohlo Mostu pomoci nejenom účetně. Je zde šance, že se lidé zbavení vysokých dluhů začnou vážně ucházet o zaměstnání, protože už nehrozí, že jim obstaví celý plat. Martin Nebesář z neziskové organizace Dům romské kultury ale upozornil, že na pracovním úřadu nelze očekávat procesí z Chanova, protože řada místních nedlužila pouze městu. „Berou si krátkodobé půjčky a spotřebitelské úvěry, dluží mobilním operátorům a podobně. Potom se dostanou do dluhové pasti,“ poukázal. Některým lidem se přesto odepsáním dluhu radnici ruce uvolnily a mohou uvažovat i o odstěhování.

Podobný krok, jako učinil Most, zvažují i další radnice. Například starostka obce Obrnice, která leží hned pod chanovským sídlištěm, tvrdí, že vymáhání osmi milionů, které radnice postrádá na nájemném, ztrácí smysl, když se většina dlužníků odstěhovala neznámo kam. „Jsou tam i exekuce, ale není majetek, není kde vzít. A tak je lépe je odepisovat, aby nám to nezkreslovalo stav aktiv,“ vysvětlila obrnická starostka Drahomíra Miklošová.

Většina měst ale na dosavadním postupu nic nemění. Například Děčín vymáhá 80 milionů a nájemné odpouští pouze těm, kteří zemřeli.