Výuka v kychyňce. Starostové řeší nedostatek míst ve školách

Praha - Někteří středočeští žáci se od září budou učit třeba ve školní jídelně nebo v kancelářích městského úřadu. Tamní starostové tak reagují na nedostatek míst v základních školách. Nedostatečnou kapacitu mají i mateřské školy. Nejhorší situace je v okresech Praha-západ a Praha-východ, kam se stěhují tisíce mladých rodin.

V základní škole v Řevnicích u Prahy probíhá výuka kromě tříd pravidelně také v jídelně nebo v bývalé kuchyňce, dvě učebny pak škola zřídila přímo v budově městského úřadu. „Vyučování probíhá normálně, ale je to náročné organizačně, protože učitelé se pohybují mezi několika budovami a musí stíhat být včas na vyučování. Takže nároky jsou kladeny hlavně na učitele,“ popisuje ředitelka ZŠ Řevnice Pavlína Seidlerová.

Neblahá situace je způsobena přílivem tisíců především mladých rodin. Na Praze-západ žilo v roce 2000 přes 81 100 obyvatel, vloni to bylo již 131 200 lidí; podobný masivní nárůst zaznamenala i Praha-východ, kde dnes žije téměř 159 800 lidí oproti 94 630 obyvatelům před čtyřmi lety. „Situace je problematická pro všechny. Sepisovali jsme různé petice, upozorňovali jsme vládu,“ říká starosta města Libor Kvasnička.

„Lidé mají obavy, že neumístí své děti do školy,“ zdůrazňuje Kvasnička. „Řešením je přístavba. A mohu říct radostnou zprávu, že nám již přišlo potvrzení o dotaci, díky které bychom měli přistavět deset tříd na školní zahradě.“

Radostné dotace

Ministerstvo školství již na začátku léta otevřelo národní dotační fond určený na zvýšení kapacit mateřských a základních škol. Ve fondu je celkem 1,5 miliardy korun. V prvním kole, v kterém ministerstvo přijímá přihlášky do konce srpna, si mohou obce a města rozdělit 100 milionů korun. Od ledna 2015 pak bude navíc spuštěn evropský fond, v němž bude dalších 12 miliard korun. Velký převis poptávky nad nabídkou je podle ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) právě především v okolí Prahy a Brna.

Kapacita mateřských škol je zejména v prstenci kolem Prahy a satelitních obcí dlouhodobě nedostatečná, loni se do školek nedostalo 60 tisíc zájemců. Vzhledem k tomu, že děti ze silných populačních ročníků vyrůstají, přesouvá se problém i na základní školy.