Silné srážky zatopily brněnské ulice i sklepy univerzity

Prachatice – Mohutné polední srážky ochromily dopravu v centru Brna. Vytvořená laguna u hlavního vlakového nádraží zablokovala provoz v přilehlých ulicích. Voda navíc zaplavila sklepy filozofické fakulty Masarykovy univerzity a pronikla střechou i do atria Mahenovy knihovny. Noční vydatné srážky už dopoledne rozvodnily hladinu Blanice nebo Zlatého potoka na jihu Čech, které vystoupaly na třetí stupeň povodňové aktivity. Preventivně byly dokonce evakuovány tři skautské tábory poblíž zmíněných toků. Oba toky už ale poklesly mimo stav ohrožení. Podle meteorologů by měl déšť na východě Čech a na Moravě ustávat a v pátek už očekávají jen srážky.

Brně byla nejproblematičtější situace na křižovatce ulic Koliště a Křenová, kde se vytvořila laguna. Uvízla v ní dodávka, kterou museli vyprostit hasiči. Doprava byla zastavena na několik desítek minut. Na vjezdu do centra města se tvořily kolony. 

Vlivem počasí také vykolejila na Cejlu tramvaj a poškodila koleje. Tramvaje tak musely v centru nahradit autobusy. „Předpokládáme, že koleje budeme opravovat do deváté hodiny večerní,“ sdělila mluvčí Dopravního podniku města Brna Linda Hailichová.

Pyramidová střecha Mahenovy knihovny nestihla při silném dešti odvádět vodu. Ta po zdech ztekla do atria pod ní. Hasiči ji museli vysát speciální technikou. Voda zničila počítače knihovníků a také některé z knih připravené k výpůjčce. „Poškozeny jsou zdi atria a asi bude třeba vyměnit podlahy. Největším problém jsou zničené počítače. Škody budou odhadnuty za několik dní,“ řekla Hana Vacková z vedení knihovny.

Video Facebook: Záplava v Brně
video

Facebook: Záplava v Brně

Problémy řeší také na filozofické fakultě, pod níž vznikají garáže a archiv. Podzemní prostory byly po bouřce zaplaveny. Škoda by mohla jít do několika set tisíc korun, uvedl Mikoška s tím, že se budou vyčíslovat po odčerpání vody. „Voda zaplavila sklepy do výšky půl metru. V části z nich byly již nainstalované regály a další zařízení archivu. Škody se teprve vyčíslují,“ uvedl David Povolný z tiskového odboru univerzity.

K zatopeným sklepům a silnicím vyjížděli i ve Zlíně. Voda se dostala například do obchodního domu Zlaté jablko nebo do objektu v průmyslovém areálu. Nějakou dobu byl neprůjezdný i hlavní tah městem, vytvořily se tam laguny a spoje městské hromadné dopravy měly až 80 minut zpoždění. Po 18:00 byla už ale situace ve městě stabilizovaná.

Vodu ze zatopených sklepů hasiči čerpali i na Vysočině, kde vytrvale pršelo už ve středu v noci. Pomáhali také dětem na dětském táboře u Řídelova na Jihlavsku. V Oudoleni na Havlíčkobrodsku déšť zatopil hospodářská stavení.

Před stoupající Blanicí se vyklidily tři tábory

Vzestup hladiny Blanice v Pošumaví způsobily vydatné srážky. Ve stanici Blanický mlýn už řeka kulminovala vpoledne na 213 centimetrech a začala klesat. Druhý stupeň drží Bezdrevský potok, na prvním stupni povodňové aktivity je podle Povodí Vltavy také Kremžský potok mezi Prachaticemi a Českým Krumlovem. I zdejší hladiny by ale měly postupně klesat

Přestože zmíněné tábory nebyly přímo ohroženy vodou, bylo preventivně rozhodnuto o jejich evakuaci. „Osobními vozy se není možné k táborům dostat. Starosta Kralovic proto zajistil dva traktory, které cestu k táborům zvládly. Pomocí nich se podařilo evakuovat celkem 42 lidí i materiál do obecního domu v obci Nebahovy,“ dodala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Hasiči dále monitorují řeku Blanici.

Jeden z táborů byl po poradě vedoucích zcela ukončen. Ve večerních hodinách se tak zhruba dvě desítky dětí vrátí domů. Ostatní skauti stráví v kulturním domě v Nebahovech noc. Pokud to zítra počasí dovolí, vrátí se zpět do tábora.

Video Přívalové deště řádily v ulicích Brna
video

Přívalové deště řádily v ulicích Brna

„Za posledních 24 hodin napršelo na území jižních Čech nejvíce v oblasti Blanského lesa a na Prachaticku v podhůří Šumavy. Do dnešního oběda jsme naměřili na stanici Ktiš až kolem 90 milimetrů srážek. Výrazně stouply hladiny toků v této oblasti,“ popsala situaci Štěrbová. Srážky mají v následujících hodinách postupně slábnout, v pátek meteorologové očekávají už jen ojedinělé přeháňky.

/*json*/{"map":{"lat":48.976764549861706,"lng":13.965862274169906,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":48.954748254033625,"lng":13.940448760986328,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/