Koupaliště u Ústí chátrá, i přesto stále slouží

Přírodní koupaliště poblíž Ústí nad Labem kvůli neshodám a úřednímu šimlu už několik let chátrá. Kdysi šlo přitom o oblíbené místo k rekreaci, jediné svého druhu poblíž Ústí. I když je koupaliště u Habrovického rybníku oficiálně zavřeno pět let a do turistického komfortu má daleko, místní lidé si sem stále chodí zaplavat či jednoduše odpočívat na přilehlých loukách.

Standardní vrátnice, šatny, restaurace a desítky lidí odpočívající na trávníku. Vše se u Habrovického rybníka nachází stejně jako před 15 lety, většina stojících budov ale připomíná spíše trosky. Přesto si sem místní stále nacházejí cestu.

Jediné přírodní koupaliště ve městě vzniklo v osmdesátých letech u rybníka, který dřív sloužil hlavně pro chov ryb. Nedaleko totiž bylo v té době postaveno sídliště a přímo v sousedství zahrádkářka kolonie. Část břehu dokonce fungovala jako nudapláž.

Šatny dnes už slouží pouze jako stín
Zdroj: ČT24

Před více než deseti lety město okolní pozemky prodalo. Zdejšímu koupališti to ale nezabránilo v další existenci. O rok později dokonce začala revitalizace celého rybníka. Nádrž byla vyčištěna od nánosů a dělníci také opravili výpusť i hráz. Celá revitalizace stála 34 milionů a měla zajistit možnost koupání v průběhu celého roku.

Projekt dotovaný Evropskou unií ale skočil v roce 2007. Rok po té koupaliště změnilo majitele a zavřelo. Podle územního plánu tady nyní nový vlastník může postavit rodné domky. Úředníci obvodní radnice majitele opakovaně vyzývali, aby posekal trávu a pokaždé to prý udělal. Teď dostane i novou výzvu, aby odklidil trosky. S médii majitel nekomunikuje.