Před šesti lety zbořili silo v Hrochově Týnci, dnes staví v Českém Meziříčí nové

České Meziříčí – Cukrovar v Českém Meziříčí staví nové skladovací silo za více než sto milionů korun. V roce 2008 přitom usilovala firma o koupi sila v nedalekém Hrochově Týnci, jenže to majitel zboural. Tehdy totiž Evropská unie snižovala produkci sladidla.

Meziříčský cukrovar v srpnu 2004 postihl požár, škody se přiblížily sto milionům. Cukrovar se poté dohodl na využívání sila konkurenční firmy v blízkém Hrochově Týnci. Protože v té době přišlo z Bruselu nařízení omezit nadvýrobu cukru, prodal majitel týneckého cukrovaru svou přidělenou kvótu za 75 milionů eur Unii. V důsledku toho musel rovněž dodržet podmínku, že cukrovar v Hrochově Týnci srovná se zemí.

Přestože v Hrochově Týnci rozebírali v roce 2008 silo do základu, v Českém Meziříčí potřebovali sklad pro cukr dál. Po šesti letech si tady staví silo úplně nové, oproti tomu zbořenému v Týnci je to meziříčské zhruba dvaapůlkrát větší.

Jenže to bourání v Týnci není tak dávná záležitost a starosta Českého Meziříčí Milan Žďárek dnes kroutí hlavou: „Já si připadám jako v Kocourkově. Protože jestliže něco stojí a funguje, tak to má fungovat a sloužit účelu, ke kterému to bylo postaveno. Ale zbourat to a o padesát kilometrů dál stavět něco jiného jsou vyhozené peníze.“ Lidé v Českém Meziříčí považují nové silo za příslib zaměstnanosti. V Hrochově Týnci se s ní již rozloučili.