Jihočeský kraj chce na pošumavské lokálky pustit soukromé dopravce

České Budějovice – Jihočeský kraj se chystá otevřít vybrané železniční tratě i pro soukromé dopravce. Kraj vypsal zakázku na dopravu na třech pošumavských lokálkách, na kterých zatím jezdí jen České dráhy – tendr je na 15 let a odhadovaná cena je 2,25 miliardy korun, jde tak o největší zakázku v historii kraje. Jeho vedení si od tohoto kroku slibuje úspory i vyšší kvalitu služeb.  

Kraj vybírá dopravce hned pro tři šumavské lokálky. Kromě tratě z Českých Budějovic do Černého kříže je to i spoj mezi Číčenicemi a Novým Údolím a trasa ze Strakonic do Volar. Nové dopravce vyberou zástupci kraje do konce roku – na kolejích se pak jeho vlaky objeví až v roce 2016.  

Třeba trať do Červeného kříže prošla nedávno modernizací, která stála 1,3 miliardy. SŽDC vyměnila elektronické zabezpečení trati, opravila čtyř ocelové mosty a vybudovala nová nástupiště. Po této 104 let staré lokálce denně projede 14 vlaků Českých drah, které přepraví stovky lidí.  

Podle zástupců Českých drah jsou šumavské železniční úseky atraktivní hlavně v létě. V zimě je provoz ztrátový. Do tendru se společnost zřejmě také přihlásí, nejdřív ale musí prostudovat zadávací dokumentaci.  

Šumavští starostové i podnikatelé vyčkávají, jak boj o tratě dopadne. Někteří z nich dávají přednost změně provozovatele: „Nového provozovatele na železnici vítáme a doufáme, že bude poskytovat ty nejlepší služby,“ říká starosta Horní Plané Jiří Hůlka.