Místo teorie vojenský dril. Budoucím studentům Univerzity obrany začal výcvik

Brno – Přijímací zkoušky na brněnskou Univerzitu obrany sice úspěšně složili, vyhráno ale ještě nemají. O tom, kdo z více než tří stovek čerstvých maturantů nakonec na tuto vysokou školu skutečně nastoupí, rozhodne dvouměsíční vojenský výcvik. Prověří nejen fyzickou, ale i duševní připravenost mladých lidí. Kurz právě začal a podle zkušeností výcvikářů jej nezvládne zhruba osmina studentů.

Zdroj: Univerzita obrany Autor: archiv ESM Saint-Cyr

Zatímco pro většinu maturantů jsou to jedny z nejdelších prázdnin jejich života, budoucí studenti prvního ročníku Univerzity obrany si je příliš neužijí. Právě jim totiž začíná dvouměsíční vojenský výcvik.

„Voják se musí naučit přežít na soudobém bojišti. To znamená přijmout úkol, připravit se na něj, dostat se na místo, kde má úkol splnit, v případě potřeby ošetřit raněné a vrátit se zpátky na základnu,“ popsal přípravu vojáků náčelník Institutu přípravy do operací a speciálního výcviku plukovník Karel Klinovský.

Klinovský: Řada studentů čeká akademické prostředí a šokuje je vojenský dril

Kdo neprokáže samostatnost, disciplínu a také fyzickou a duševní odolnost, může se se studiem rozloučit. „Pro některé je šokem vojenské prostředí a dril, někteří v průběhu prvních týdnů zjistí, že to není to, co by chtěli po zbytek života dělat. U některých hraje roli spíše fyzická kondice, ta je u studentů rok od roku nižší. Pro řadu z nich jsou několikakilometrové přesuny problém – hned jsou unavení nebo si stěžují na bolavé klouby,“ popsal plukovník Klinovský. Podle zkušeností z minulých let očekává, že z více než tří stovek lidí nakonec studium vzdá 30 až 50 z nich.

Devatenáctiletá Kristýna Macháčková z jihočeské Kaplice má nadějnou přípravu – vystudovala totiž vojenskou střední školu. „Díky předchozímu studiu moc dobře vím, co mě čeká. Jsem připravená i na to, že mi budou kontrolovat, jestli mám umyté vlasy,“ potvrdila budoucí studentka Univerzity obrany.

Pokud dvouměsíční výcvik zvládne, čeká ji dalších pět náročných let. Na jejich konci ale není - jako v případě jiných absolventů - vidina hledání práce, ale naopak její jistota. Z většiny absolventů se v armádě stávají velící důstojníci.