U Vysokého Mýta roste unikátní soukromá zoo

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) – U Vysokého Mýta se pomalu rozrůstá soukromá zoologická zahrada. Manželé Hojní se už v současnosti mohou pochlubit třeba želvím safari, chovem lam a jiné exotické zvířeny. Veškeré investice jdou z jejich osobních úspor. Pro obyvatele malého města se snaží vytvářet i botanickou zahradu.

Přírodní areál buduje chovatel Luděk Hojný s manželkou a několika dalšími nadšenci hned vedle hlavního silničního tahu. Nedávno tu dokončili želví safari se zhruba deseti druhy. Při pozorování želv musejí mít lidé trpělivost, tvrdí Luděk Hojný. Občas z vody vykoukne hlava jedné z nich, většinou při slunečném počasí. Mezi nimi je i například želva bahenní, která je kriticky ohroženým druhem.

Chovatel zvěřinec postupně rozšiřuje o nové druhy zvířat. Pořídil si párek surikat či nosálů, který již vyvedl mláďata. Stálým obyvatelem je i dikobraz, nutrie nebo morčata. Velké výběhy jsou zaměřené na tři kontinenty. V sekci jižní Amerika má zatím lamy a pštrosy nandu pampového. V australském výběhu žijí pštrosi emu, papoušci a klokan benettův. Africký výběh má zatím zástupce v kozách kamerunských a pštrosech afrických.

Chovatel Luděk Hojný: „Lidé mohou procházet kolem po vyznačených cestičkách, ale připravujeme i kontaktní výběhy, kam lidé budou moci jít mezi zvířata.“


Chovatel provozuje zahradní centrum, ale zvěřinec mu začíná zabírat víc místa než prodejní plochy. Místo rostlin například umístil jezírka se želvami nebo dětské hřiště. Zvířecí výběhy jsou lákavé pro rodiny s dětmi. V neděli za tři hodiny, kdy má centrum otevřeno, sem zavítá okolo 150 lidí, dodal Hojný.