ROP Severozápad jede opět naplno. Vyzývá k boji o dotace i neúspěšné žadatele

Cheb – Regionální rada ROP Severozápad, v jejímž rámci zastavila EU čerpání peněz kvůli chybám v projektech, už příští týden vyzve další žadatele o dotace včetně těch, kteří v minulosti neuspěli. Podle předsedy Petra Navrátila jsou podmínky velmi přísně nastaveny, i přesto dává rada znovu příležitost i neúspěšným žadatelům. Pro Karlovarský a Ústecký kraj budou už na podzim k dispozici až dvě miliardy korun.

Petr Navrátil vyrazil na Chebsko obhlédnout některé projekty podpořené z unijních peněz. Před třemi roky zastavila EU vyplácení dotací z ROP Severozápad kvůli chybám v projektech. Provoz Regionálního operačního programu Severozápad byl obnoven teprve v roce 2013.

Město Cheb patří k úspěšným žadatelům o evropské dotace. Z ROP Severozápad získalo už více než miliardu korun na vybrané projekty. „Chceme ukázat, že projekty jsou smysluplné, funkční, používají je lidé a že lze i dobře čerpat evropské peníze,“ konstatoval Navrátil při návštěvě města.

Jako velmi dobře investované peníze ocenil třeba nákup nových regionálních vlaků Regioshark. Díky tomu, že na koleje vyjely moderní soupravy, v regionu vzrostl počet cestujících o 15 procent. „Celkem v Karlovarském kraji jezdí osm těchto vozidel na třech linkách,“ přiblížil ředitel pro osobní dopravu ČD v Karlovarském kraji Vladimír Omelka.

Provoz Regionálního operačního programu Severozápad byl obnoven teprve v roce 2013. Po středečním jednání vlády uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj, že právě ROP Severozápad patří k nejvíce ohroženým ztrátou, která představuje 1,6 miliardy.