Agentury nahrazují policisty v mnoha obcích, ministerstvo nesouhlasí

České Budějovice – Pracovníci bezpečnostní agentury začali namísto policistů hlídkovat v ulicích Studené na Jindřichohradecku. V jižních Čechách je to již čtvrtá obec, která se rozhodla agenty zaplatit, protože se jí přítomnost policejních hlídek po omezení provozu služebny nezdá dostatečná. Jako levnější alternativa k obecní policii zaujaly bezpečnostní agentury radnice i v dalších krajích. Ministerstvo vnitra přitom má s takovým postupem problém a tvrdí, že s uzavřením služebny nejde ruku v ruce růst kriminality.

Policie před třemi lety dostala od jihočeské Studené novou služebnu, proměnil se v ní obecní byt. Nyní však do ní policisté přijíždějí pouze na dvě hodiny týdně, k tomu občas zavítají do Studené hlídky. Radnici se to nezdá dostatečné, starosta Vítězslav Němec hovoří o „nešvarech, které se tu dějí“. Protože však nemá na provoz obecní policie, začala platit k hlídání veřejného pořádku bezpečnostní agenturu. Její pracovníci kontrolují, zda řidiči neparkují na zákazu, a obcházejí problematická místa, například okolí sběrného dvora. Studená platí za služby bezpečnostní agentury 20 tisíc korun měsíčně a rozšířila počet jihočeských obcí, kde takový dohled funguje. Agenti totiž již hlídkují ve Zdíkově, Dolním Dvořišti a Českých Velenicích.

Malá města a obce, odkud se stáhli republikoví policisté, již několik let přemýšlejí, jak zvýšit bezpečnost svých občanů. Provoz obecní policie je totiž drahý, zřízení podle propočtů radnic přijde zhruba na milion, strážníka je navíc nutné platit. Například u Prahy proto vznikly obecní policie společné pro několik obcí, využití bezpečnostní agentury je ale stále častější.

Rostoucí popularitu agentur však neschvaluje ministerstvo vnitra. Milena Bačkovská z jeho odboru bezpečnostní politiky upozornila, že pracovníci bezpečnostních agentur nemají vůbec žádné zvláštní pravomoci, které by měli strážníci. Je přitom přesvědčena, že obavy obcí ze zhoršení bezpečnosti po uzavření služebny jsou liché. „Jestli je v obci služebna, nebo tam policisté dojíždějí, je skoro zaměnitelné. Přítomnost policisty tam je,“ uvedla Milena Bačkovská. Dodala, že letos a v příštím roce má počet policistů v regionech navíc stoupat.