Mnichovice mají mít územní plán do voleb, omezí novou výstavbu

Mnichovice (Praha-východ) – Ještě před volbami chtějí zastupitelé středočeských Mnichovic schválit nový územní plán. Ten má zastavit plánovanou výstavbu na okraji obce. Vadí to realitním podnikatelům, ale i mnichovickým starousedlíkům, kteří chtěli například postavit dům svým dětem. Odpůrci nového územního plánu by z něj proto chtěli udělat volební téma – a schvalovat ho až po volbách.

Mnichovičtí zastupitelé, kteří mají tvorbu nového územního konceptu na starosti, chtějí především zabránit změnám pozemků na stavební. Tvrdí, že míst k zástavbě je ve městě ještě dost a o nových nechtějí slyšet. „Pokud povolíme další stavební parcely, obec zkolabuje a přestane být tak lukrativní a krásná, jako je dnes,“ zdůvodnil razantní omezení plánované výstavby zastupitel Jan Zenkl. Místostarostka Petra Pecková dodala, že kdyby nekontrolovaně přibývaly nové domy, nestačila by kapacita místní čistírny odpadních vod. 

Proti záměru zastupitelů vystupují obchodníci s realitami, kteří usilují o to, aby se jejich pozemky změnily na stavební a mohly na nich vyrůst nové rodinné domy. Protestují ale i někteří místní obyvatelé, například podnikatel a zároveň poslanec za ANO Miloš Babiš. Ten se ovšem nezabývá realitami a s parcelou, kterou chtěl změnit na stavební, měl jiný úmysl. „Mám pouze jeden jediný pozemek, který mám u baráku. Nechci ho prodávat, chci ho pro své děti, které tu budou bydlet, aby měly kde postavit,“ popsal.

Vedení obce přitom odmítá, že by mohlo dělat výjimky. „Povolíme to Pepovi, bude naštvaný Vašek, Povolíme to Vaškovi, bude naštvaný Josef. My jsme hájili stanovisko, že padni, komu padni,“ řekla místostarostka Pecková.

Odpůrci nového územního plánu chtějí, aby zastupitelstvo alespoň počkalo s jeho schválením do podzimních voleb. To ale vedení obce nemá v úmyslu, naopak spěchá, aby územní plán schválilo, než mu vyprší mandát.