Moravu a Slezsko zasáhly bouřky, ve Šternberku létaly střechy

Olomouc – Větrná smršť se silným deštěm se večer prohnala Olomouckým krajem. Vůbec nejhorší byla situace ve Šternberku a okolí. Nárazový vítr tam odnesl střechy ze dvou rodinných domů. Pak bouřka strhla i sloup elektrického vedení, následkem čehož zůstaly asi dvě desítky domácností bez elektřiny. Prudké bouřky zasáhly také Zlínský a Moravskoslezský kraj. Noc z neděle na pondělí má však být podle meteorologů ještě bouřlivější.

Ve Šternberku lámal silný vítr stromy i větve, přívalový déšť zaplavil silnice. Střecha jednoho z rodinných domů letěla vzduchem dlouhých dvacet metrů až na zahradu k sousedům. Druhou střechu pak nárazový vítr ukořistil o jednu ulici dál, i tam skončila u sousedů. Celkem hasiči ve Šternberku pomáhali u více než třiceti událostí, většinou šlo o popadané stromy.

Větrná smršť se přehnala i přes sousední Babice. V místním zemědělském podniku poškodila střechu na všech šesti budovách.

Noc z neděle na pondělí má být ještě bouřlivější

Během první části dnešní noci se bouře ze severovýchodní části republiky postupně přesunou směrem k východu. „K ránu se počasí zklidní. Dopoledne mírné, odpoledne opět oblačnost. Paradoxně opět zase nejdříve přes Moravu a pak Slezsko se přeženou silné bouřkové mraky z tepla. Objevit se mohou kroupy i silný nárazový vítr,“ říká meteoroložka ČT Taťána Míková.

Podle meteorologů jde o bouřky z tepla. Vzhledem k údajně poslednímu tropickému víkendu letošního léta proto varují zejména před zítřejší nocí. Silné bouřky jako dnes ve Šternberku se mohou objevit prakticky kdekoliv v Česku. Noc z neděle na pondělí tak prý bude daleko bouřlivější.