Olomoucká nemocnice má nový přístroj, který rychle pozná otravu houbami

Olomouc - Fakultní nemocnice v Olomouci používá nový přístroj, který rychle a přesně určí otravu houbami. Při podezření na intoxikaci jedovatými houbami je rychlost diagnózy zvlášť důležitá. Lékaři olomoucké nemocnice letos ošetřili deset lehčích případů. Vzhledem k tomu, že se houbařská sezóna teprve naplno rozjela, obávají se, že otrávených bude více. Podobný přístroj mají zatím k dispozici jen nemocnice v Praze a v Ostravě.

Olomoučtí lékaři museli v případě podezření na otravu jedovatými houbami čekat na výsledky laboratorního vyšetření. Nyní vedení fakultní nemocnice pořídilo nový přístroj, který určí typ otravy rychleji a také přesněji. „Tento přístroj umí jednoznačně identifikovat houbové toxiny. Výsledek máme do hodiny od příjmu materiálu. Původně toto vyšetření trvalo několik hodin,“ zdůraznil toxikolog Petr Ondra z Ústavu soudního lékařství a medicínského práva Fakultní nemocnice Olomouc. Lékař urgentního příjmu Vladislav Kutěj dodal, že v případě podezření na otravu houbami to je významný pokrok. „Čím včasnější diagnostika, tím dříve může lékař zahájit správnou terapii,“ řekl lékař. Vzorky hub bude přístroj analyzovat pro nemocnice z celé střední Moravy.

Muž si spletl pýchavku s muchomůrkou tygrovanou

S spříznaky otravy houbami už skončil v nemocnici například dvaašedesátiletý Josef Přikryl z Olomouckého kraje. I když houbaří celý život, spletl si muchomůrku tygrovanou s pýchavkou. „Vypadají velice podobně. Odvezla mne sanitka, v nemocnici mi vypumpovali žaludek, nasadili další léčbu, po třech dnech mne ale pustili,“ líčil Přikryl, který měl štěstí, že se do nemocnice dostal včas. Kvůli podobné záměně byli na počátku prázdnin hospitalizovaní manželé ze Šumperska. Také oni se otrávili muchomůrkou tygrovanou. „Otrava měla naštěstí lehčí průběh, po dvou dnech mohli být propuštěni do domácího léčení,“ informovala tehdy mluvčí nemocnice v Šumperku Hana Szotkowská.

Video Nový přístroj rychle pozná houbové jedy
video

Nový přístroj rychle pozná houbové jedy

Jednou z nejnebezpečnějších hub tuzemských lesů je muchomůrka zelená, která způsobuje 90 procent smrtelných otrav. První příznaky otrávení lidé pozorují až po 7 až 14 hodinách, po 36 hodinách už se projevují známky selhání jater a ledvin. Na otravu touto muchomůrku zemřel například v srpnu 2012 důchodce z Mělnicka. Jeho manželka, která s ním pojedla jedovaté houbové jídlo, měla namále. „Muchomůrku zelenou si lidé pletou například s holubinkou nazelenalou,“ říká zkušený houbař Jiří Dvorský, který prý nikdy nesbírá houby, kterými si není jistý.

Mykologové důrazně varují především příležitostné houbaře, aby nesbírali a hlavně nejedli houby, které neznají. V republice funguje řada mykologických poraden, na které se mohou obrátit o radu - například v Ostravě, Brně, Přerově. Česká mykologická společnost má i on-line poradnu. Když už člověk nabude podezření, že snědl jedovatý druh, měl by jídlo ihned vyzvracet a zavolat si záchrannou službu. V případě muchomůrky zelené, která je zvlášť nebezpečná i kvůli pozdním projevům příznaků otravy, je už na zvracení pozdě.