Policie objevila v Jablonném tři varny pervitinu

Liberec Tři laboratoře na výrobu pervitinu zajistila policie při svém úterním zásahu proti drogovým dealerům v Jablonném v Podještědí na Liberecku. Obviněno bylo pět mužů ve věku od 23 do 33 let, kteří pervitin vyráběli a následně prodávali desítkám lidí ve třítisícovém městě a jeho okolí. Dva ze zadržených jsou stíháni vazebně, hrozí jim tresty do pěti nebo deseti let vězení.

Podle vedoucího krajského protidrogového týmu Pavla Folprechta k podobným objevům nedochází často. Českolipští policisté se případem zabývali už od začátku letošního roku. „Začalo to jako malá distribuce drogy,“ uvedl českolipský kriminalista, který měl případ na starost. Při dalším vyšetřování ale policisté přišli na to, že třiatřicetiletý muž pervitin nejen prodává, ale i vyrábí ve větším množství a pomáhají mu v tom další lidé.

Pervitin s ním vyráběli a prodávali dva muži ve věku 28 a 33 let, dva mladíci ve věku 23 let drogu prodávali. Policie hlavního podezřelého obvinila zatím z výroby 800 gramů pervitinu a distribuce minimálně 150 gramů této drogy. „Je předpoklad, že to množství naroste,“ uvedl kriminalista. Z dosavadních výpovědí vyplývá, že drogy skupina vyráběla z léků s pseudoefedrinem dovezených z Polska.

  • V Česku se podle odhadů ročně vyrobí až šest tun pervitinu.
  • Loni se policii podařilo zachytit jen 69 kilogramů této drogy.

Úterního zásahu v Jablonném v Podještědí se zúčastnilo přes 50 policistů včetně zásahové jednotky. Kriminalisté se totiž domnívali, že dealeři mohou být ozbrojení. Při následných domovních prohlídkách na čtyřech místech zajistili dvě plynové pistole i laboratoře na výrobu pervitinu, některé byly důmyslně ukryté. „Hlavní pachatel ji měl v zárubni dveří. Pistoli měl v trezoru ve zdi,“ upřesnil kriminalista.

Drogy prodával 33letý muž většinou doma a snažil se chránit za pomoci kamerového systému, aby viděl, kdo přichází k jeho bydlišti. „Na velké LCD obrazovce si z kamer pouštěl živý obraz,“ poznamenal kriminalista.