Neslyšícím pacientům nově pomáhají on-line tlumočníci

Příbram - Neslyšící pacienti se v mnoha českých nemocnicích domluví díky moderním technologiím výrazně rychleji a snáz. S překladem do znakového jazyka jim totiž přes internet a webovou kameru pomáhá speciálně vyškolený tlumočník. Ten zprostředkovává komunikaci mezi pacientem a zdravotnickým personálem. Nepřetržitá služba začíná fungovat nejen v deseti středočeských nemocnicích - například v Nymburku, Mělníku a Mladé Boleslavi, ale také ve více než osmdesáti nemocnicích po celé zemi.

Služba výrazně usnadní komunikaci mezi zdravotnickým personálem a neslyšícím pacientem. Ten dostane ihned po příchodu na recepci tablet s internetovým připojením, díky kterému se spojí s profesionální tlumočnicí. Ta pacienta vyslechne a následně mu vysvětlí, do jaké ordinace má jít. Tablet si pak neslyšící nese s sebou.

V ordinaci se lékař i pacient opět spojí s tlumočnicí, která zprostředkovává jejich vzájemnou komunikaci. Vyšetření díky tomu trvá podstatně kratší dobu, než kdyby neslyšící pacient musel vše psát na papír. Lékaři si novou službu pochvalují. Jen na Příbramsku totiž žije 150 lidí se sluchovým postižením.

Nové počítače pro nemocnice nakoupila nezisková organizace z výtěžku adventního koncertu České televize. Služba je zcela zdarma. „Celkem máme devět tlumočníků, kteří jsou vyškoleni ve znakovém jazyce. Vždycky jsou on-line tři,“ říká manažerka Středočeského kraje Kamila Rumlová.