Na sídlišti Janov přibude dům duchů

Litvínov - Na janovském sídlišti v Litvínově přibude další vybydlený panelový dům. Firma CPI byty ukončuje provozování zdejšího bloku E1, argumentuje klesajícím počtem nájemníků a častými krádežemi v prázdných bytech. Zbývající nájemníci se musí do konce září přestěhovat, firma jim nabízí náhradní byty.

„Pokud máte v jednom vchodě jen deset rodin ze čtyřiceti, tak se tyto objekty stávají cílem nájezdu nekalých živlů,“ vysvětluje své rozhodnutí ředitel společnosti CPI Daniel Bacík a dodává, že kvůli klesajícímu počtu nájemníků nestačí škody po zlodějích opravovat. Opuštěný objekt chce CPI až do prvního patra zazdít.

Další vybydlený dům na problematickém sídlišti ovšem dělá starosti radnici a snaží se pro firmu získat pomoc, například i od ministerstva práce a sociálních věcí, „aby zde byla možnost v rámci integrovaných plánů rozvoje měst zažádat o likvidaci objektu“ – jak uvedl místostarosta Karel Linhart.

Demolici se nebrání ani sama společnost, její ředitel Bacík zároveň ale dodává, že daleko nákladnější je ekologická likvidace panelové suti. V případě, že CPI peníze na zbourání vybydlených paneláků sežene, nevylučuje její vedení ani to, že by v lokalitě mohly vzniknout stavební parcely pro rodinné domy.

Ministerstvo se na demolici podílet nehodlá

Samo ministerstvo práce ale odmítá možnost, že by se na zbourání prázdných panelových domů podílelo. „Dotace ze státního rozpočtu jsou poskytovány na podporu sociálních služeb, nikoliv na demolici budov,“ uvádí mluvčí úřadu Petr Habáň.

Litvínovská radnice se z Janova, jenž platí za jednu ze sociálně vyloučených lokalit, snaží v posledních letech vybudovat prostor příjemný pro život. Od roku 2008 město podle starosty Litvínova Milana Šťovíčka (STAN) do sídliště investovalo kolem 150 milionů korun. Letošní investice 10 milionů korun má mířit hlavně na opravu parkovišť a chodníků. Investice do oprav domů a projekt nulové tolerance měl dopad i na kriminalitu. Ta se z ulic přesunula právě do vybydlených domů.