Šachy v ulicích: Další projekt, jak oživit tvář velkoměsta

Praha – Po pianech se v pražských ulicích začaly objevovat šachové stolky, kde si mohou kolemjdoucí zahrát nebo jen tak poklábosit. První šachový stolek s figurkami dnes dopoledne umístili organizátoři na náměstí Míru. Další postupně přibudou, třeba před kostel na Karlínském náměstí, do parku Grébovka nebo na Kampu. Projekt má stejného autora jako piana v ulicích – kavárníka Ondřeje Kobzu: také šachy mají podpořit život v ulicích metropole.

„Doufám, že se to bude šířit jakožto příklad, jak já jako jedinec můžu vstoupit do veřejného prostoru s nějakým nápadem,“ uvedl Ondřej Kobza. Iniciátoři projektu chtějí kvůli financování trvalejších šachových míst oslovit vedení všech velkých měst v Česku.

Nápad na šachové stolky převzal pražský kavárník ze zahraničních metropolí. A věří v podobný úspěch, jaký má jeho akce Piana do ulic. „Mě na tom víc než šachy zajímá to, že tady je dovoleno si sednout a trochu se cítit jako doma, jako u sebe v obýváku,“ dodává Kobza. Ten už také vybírá podobný nápad na příští rok: ve hře je třeba stolní tenis, houpací sítě nebo veřejné grilování.

Piana se za jediný rok rozšířila do víc než dvaceti měst po celém Česku a zaznamenala slušný úspěch i na internetu. Video z ruzyňského letiště, kde libanonský mladík předvedl vlastní úpravu skladby Pro Elišku, si na internetu za pouhých 12 dní pustilo přes 9 milionů lidí. A píší o něm i zahraniční média. Podobný ohlas měl loni dopravní policista, který zahrál na piano během služby. Jeho kousek vidělo přes 2,5 milionu lidí.