Parkování v centru Plzně podraží, karty naopak zlevní

Plzeň - V širším centru Plzně se od října prodraží parkování v ulicích. Město chce rozšířit placené zóny o další ulice, kde se dosud za parkování neplatilo, a některé ulice přesunout do dražších zón. Naopak levnější a výhodnější parkování by měli mít majitelé rezidenčních karet. 

„Zdražení se týká přibližně 45 míst a dále se jedná o zhruba dalších padesát nových míst zařazených do zóny B, není to tedy totální zdražení,“ upřesnil náměstek primátora pro dopravu Miloslav Šimák (ČSSD).

V parkovací zóně A v historickém centru Plzně se nyní platí 30 korun za hodinu parkování, k dispozici je 370 placených stání. V navazujících ulicích v zóně B je 615 stání za dvacetikorunové hodinové parkovné, vzdálenější místa poblíž centra města v zóně C mají desetikorunovou hodinovou sazbu a je jich zhruba 590. V zóně F, která čítá tři ulice, se platí také deset korun za hodinu. 

Parkování v Plzni - stávající
Zdroj: ČT24/parkingplzen.cz

Ulice zařazené do zóny F (dosud modrá barva) se od října přesunou do zóny B (zelená barva). Jde o ulici Husova a sady Pětatřicátníků v úseku Palackého nám. - Pobřežní. Do zóny B se nově zařadí i ulice Divadelní, Puškinova a Palackého. 

Parkování v Plzni - změny od října
Zdroj: ČT24/parkingplzen.cz

V souvislosti s dostavbou nové divadelní budovy se zprovozní také nový parkovací dům v Jízdecké ulici, kde by měli motoristé platit deset korun za hodinu. Vejde se sem až sto třicet řidičů. 

Od nového roku by se také měly sjednotit ceny pro obyvatele města, kteří si kupují rezidenční parkovaní karty. Dosud platí lidé žijící v parkovací zóně A 3 500 korun za rok, v zóně B 2 000 korun ročně a v ostatních zónách 700 korun. „Parkovací místo má stejný náklad, tudíž i cena za rezidenční parkování by měla být jednotná,“ vysvětill záměr technický náměstek primátora Plzně Pavel Šindelář (ODS). Lidé by měli nově platit jen 700 korun, a to jak v zóně A, tak v zóně B.