Experimenty s léky stály mladíka život

Zlín – Kombinace silných náplastí proti bolesti, dalších léků a alkoholu stála letos v březnu život osmnáctiletého mladíka. Případem se dnes začal zabývat zlínský soud, před kterým stanul jako obviněný šestadvacetiletý Evžen Sedlář. Ten soudu přiznal, že svým dvěma kamarádům léky poskytnul. Sedlář je obžalován z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, hrozí mu 10 až 18 let vězení. Rozsudek bude zřejmě vynesen příští středu.

Experiment s léky, který se vymkl kontrole, dnes začal řešit Krajský soud ve Zlíně. Obviněný Evžen Sedlář měl pozvat svého osmnáctiletého kamaráda a stejně starou dívku k sobě do bytu. Chtěli vyzkoušet účinek transdermálních náplastí, které užívají při nesnesitelných bolestech pacienti s rakovinou nebo AIDS. Místo jedné náplasti si mladí lidé nalepili hned tři, navíc je zkombinovali s dalšími léky a zapili slivovicí. „Jednalo se o mladé lidi, kteří si z mladické nerozvážnosti aplikovali různé léky a experimentovali s nimi, když při tom zároveň pili alkohol,“ uvedl státní zástupce Leo Foltýn.

Osmnáctiletému mladíkovi se během experimentu udělalo špatně a upadnul do bezvědomí. Jeho kamarádka zavolala taxi a bezvládného mladíka odvezla domů, kde ho předala rodičům s tím, že se jejich syn opil. Mladík vlivem kombinace medikamentů a alkoholu do druhého dne zemřel.

„Nabídl jsem jim léky, o nichž jsem nevěděl, co mohou způsobit a s nimiž jsem neměl zkušenosti. Cítím se vinný jeho smrtí i tím, že jsem neudělal nic, čím bych mu pomohl, když mu bylo špatně,“ přiznal dnes u soudu Sedlář. Svého činu litoval a na místě se omluvil otci zemřelého mladíka. Podle Sedláře byli všichni tři účastníci tragického dýchánku uživateli marihuany a pervitinu. Zkušenosti s těmito drogami u soudu přiznala i dívka, která experiment stejně jako Sedlář přežila.

Smrtelná kombinace

Podle lékařů se zemřelý mladík udusil zvratky, kterých se oslabené tělo nebylo schopno zbavit. Smrtelná ale byla i samotná dávka kombinace léků a alkoholu, který muž vypil. Jeho dvěma kamarádům bylo několik dnů zle, smrtící hrátky s léky ale přežili.

Kriminalisté přesně ví, jak se neštěstí stalo, protože mladí lidé se při experimentu vzájemně nahrávali na mobilní telefony. Záznam soud přehraje na dalším hlavním líčení, kdy bude vyslechnut i toxikolog.

Obhájce Josef Kapušňák upozornil na to, že si trojice léky aplikovala dobrovolně. „Všichni byli uživatelé drog a měli v povědomí, co do sebe dostávají. Cítím tady i provinění rodičů, kteří měli zavolat ambulanci a nespoléhat na to, že se syn vyspí a bude dobrý,“ řekl Kapušňák s tím, že hodlá navrhovat mimořádné snížení trestu pod spodní desetiletou hranici sazby. Rozsudek by mohl padnout už příští středu.