Praha 10 spojí s volbami i tři referenda, mimo jiné o stavbě radnice

Praha - Městská část Praha 10 uspořádá v září a říjnu tři referenda. Lidé se v nich budou moct vyslovit o stavbě radnice, nulové toleranci k hazardu, o opravě stadionu Ďolíček nebo výstavbě parkovacího domu. Jejich vyhlášení schválili na dnešním zasedání zastupitelé městské části. Konat se budou během dvou kol senátních voleb v září a komunálních voleb v říjnu. O vypsání se pokusili zastupitelé již minulý týden, tehdy se ale nenalezl dostatek hlasů.

Referendum ke stavbě radnice za stamiliony korun požadovala opozice a místní sdružení, sebrali k tomu v minulých měsících asi 9 600 podpisů. Podle radnice bylo ale téměř 2 000 hlasů neplatných, a archy tak nesplnily zákonné povinnosti. Radnice se podle starosty Bohumila Zoufalíka (Nezávislí pro Prahu 10) rozhodla k referendu připojit a vyhlásit ho i přes nedostatky. Organizátory naopak vedení radnice obvinilo, že referendum „ukradlo“.

Zatímco opozice chtěla, aby lidé hlasovali o omezení nákladů na stavbu nové radnice na 500 milionů korun, vedení radnice se rozhodlo připojit i další otázky. Jsou mezi nimi otázka nulové tolerance k hazardu, výstavba hospice či parkovacího domu, oprava stadionu Ďolíček za 150 milionů korun nebo pokračování v privatizaci bytů.

Rozděleny jsou do tří okruhů. K prvním se budou lidé vyjadřovat během prvního kola doplňovacích senátních voleb, které se v Praze 10 koná 19. a 20. září, k druhému o týden později a k třetímu během komunálních voleb 10. a 11. října.

Otázka nové radnice až v druhém kole setnátních voleb

Referendum týkající se stavby nové radnice je naplánováno na druhé kolo senátních voleb. To se opozici nelíbí, protože statisticky chodí k doplňovacím senátním volbám méně lidí než třeba ke komunálním volbám. Aby bylo referendum platné, musí se ho zúčastnit 35 procent voličů.

Zastupitelka Pavlína Hájková (TOP 09) způsob vypsání referenda označila za manipulaci, TOP 09 podle ní přijaté usnesení napadne soudně. „Referendum má být podle předchozích rozhodnutí soudu spjaté s těmi volbami, které zaručují větší volební účast. V této situaci to jsou zcela jasně volby komunální, nikoli senátní,“ poznamenala Hájková.

Zoufalík odmítl, že by se vedení radnice snažilo termínem výsledek referenda ovlivnit. „Pokud bude v chystaném referendu hlasovat většina zúčastněných občanů, byť by to nebyla zákonem stanovená většina, okamžitě svolám zastupitelstvo a pro mě i pro náš klub budeme toto rozhodnutí občanů brát jako závazné a v tomto duchu předložím i návrh usnesení,“ uvedl starosta.

Organizátoři referenda z řad opozice uvedli, že nyní budou chtít vyřazené hlasy překontrolovat. „Pokud se ukáže, že něco chybí, už nyní máme dostatek podpisů, které to doplní,“ řekla Renata Chmelová z koalice Vlasta.