Železný padlý drak uzavře po 16 letech cyklus pro Helfštýn

Lipník nad Bečvou - Spolu s Belgičany pracují přední čeští kováři na plastice padlého draka, která brzy ozdobí stálou expozici hradu Helfštýn. V rámci 26. ročníku Kovářského fóra ji tvoří přímo v kovárně na třetím nádvoří. Ta slouží mistrům černého řemesla už od středověku. Dnes ji rozeznělo sedm novodobých kovářů, kteří zde plastiku draka složí z 28 dílů do konce příštího týdne.

„Bude to finální fáze jejich cyklu, který začal před šestnácti lety dračím vejcem. Mezi tím bylo několik matek, dračích otců,“ přibližuje kastelán Jan Lauro. Mýtické zvíře tvoří čtyři Češi z Milostovic u Opavy a tři Belgičani. Poprvé se setkali právě na Helfštýně.

Padlý drak se zařadí mezi 1 200 exponátů helfštýnské sbírky uměleckého kovářství, která je vůbec největší v Česku. Na zřícenině u Lipníka nad Bečvou se totiž každý rok setkávají nejlepší kováři z celého světa v rámci festivalu Hefaiston. Tradiční setkání kovářů a přehlídka jejich děl začne na Helfštýně příští týden v sobotu. Letos je přihlášeno na 500 mistrů černého řemesla.

/*json*/{"map":{"lat":49.5181252054,"lng":17.6280033588,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/