Olomoucká fakulta tělesné kultury staví nové centrum pro sport a vědu

Olomouc - Fakultu tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci-Neředíně čeká zásadní modernizace. Začala tam stavba sportovně-vědeckého komplexu za téměř 300 milionů, který rozšíří možnosti výuky i zkoumání lidského pohybu. Cílem je nejen podpořit vědu, ale také sportování lidí pro zdraví.

Nový komplex zvaný Kampus Neředín bude zčásti zcela nově postavený, zčásti zrekonstruovaný. Aktuálně začala stavba Aplikačního centru BALUO za 160 milionů korun. Na ni naváže přestavba bývalé vojenské prádelny za 125 milionů, kde vzniknou moderní laboratoře pro Centrum kinantropologického výzkumu, které se zabývá studiem lidského pohybu. V nových prostorách budou jeho zaměstnanci i studenti zkoumat problematiku biomachanických, fyziologických, psychologických a dalších aspektů sportu, budou také například pracovat na vývoji sportovních či rehabilitačních pomůcek.

Srdcem bude testovací běžecká dráha

V areálu bude například nová testovací plavecká dráha, bazén s protiproudem, testovací sportovní hala, prototypové díly, laboratoře, kanceláře, občerstvení, centrum zdravé výživy, recepce. „Srdcem celého kampusu bude liniová stavba s padesátimetrovou testovací běžeckou dráhou v patře. Bude to taková housenka, která všechny ostatní objekty propojí,“ líčil Miroslav Pospíšil z olomouckého Ateliéru-r, který se na přípravě projektu podílel.

Zázemí tam budou mít učitelé, studenti, ale sportovat tam budou moci i lidé z okolí. „Každému zájemci se dostane doporučení, jaké pohybové aktivity by byly pro něho nejvhodnější,“ uvedl proděkan fakulty tělesné výchovy Radek Hanuš. Budou tam i prostory k pronájmu různým firmám, nejlépe takovým, které mají něco společného se sportem. Univerzita doufá i v komerční přínos investice. Vedení města Olomouce věří, že stavba pozvedne úroveň okolí a zatraktivní tuto okrajovou část Olomouce. V minulosti tam měli zázemí sovětští vojáci, kteří po okupaci Československa v srpnu 1968 zůstali v zemi až do roku 1991.

Univerzita Palackého investovala v posledních letech do nových projektů a vědeckých center asi 2 miliardy korun. Kampus Neředín by se měl zařadit ke špičkovým pracovištím pro vědu a výzkum v zemi.

Podívejte se, jak nový kampus představuje Fakulta tělesné výchovy Univerzity Palackého: